2024. július 17., szerda

A több évtizedes szervezői munkáért

Európa Jövőjéért Díjat kapott dr. Szőke Anna

dr. Szőke Anna

Két évtizede rendezik meg kétévenként Kecskeméten az Európa Jövője nevű nemzetközi gyermektalálkozót, amelynek egyik kitüntetettje dr. Szőke Anna néprajzkutató, a Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületének elnöke lett. A hónap elején átadott kitüntetésről és a találkozóról kérdeztük dr. Szőke Annát.

– A találkozót legtöbben Csiperó néven emlegetik, de nem ez a neve. A Csiperó a találkozó kabalamadarának a neve. Az idén 26 ország 36 településéről fogadták a kecskemétiek a több mint ezer gyereket és kísérőiket. Most már nemcsak Európából jöttek vendégek, hanem Japánból Koreából, Ausztráliából és Kanadából is. A találkozóra engem és egyesületünket 1995 óta rendszeresen meghívnak, és nagyon sok vajdasági település fiataljait küldtük el a rendezvényre. Kishegyesről két alkalommal küldtünk csoportot, de mentek Nagykikindáról, Udvarszállásról, Fejértelepről (Šušara), Magyarcsernyéről és Újvidékről is.

O Hogyan jutottak el a találkozóra először?

– A kishegyesi Petőfi Művelődési Egyesület betlehemező csoportjával voltunk 1994 decemberében Kecskeméten a betlehemes találkozón. A zárónapon egy bábelőadáson vettünk részt, és amíg az előadáson voltunk, feltörték a mikrobuszunkat és mindenünket elloptak. Volt persze sírás, meg kétségbeesés, mint amilyen ilyenkor lenni szokott, jött a rendőrség, kihallgattak bennünket, és három nap múlva végre jöhettünk haza. A kárt a HTMH megtérítette, de kaptam egy levelet Katona László polgármestertől is, aki elnézést kért a történtekért. A válaszomban arra kértem, hogy kárpótlásként hívjon meg bennünket a III. Európa Jövőjéért Nemzetközi Gyermektalálkozóra. A találkozó szórólapja ugyanis a betlehemes fesztiválon került a kezembe. A polgármester eleget tett kérésünknek és egy évre rá, július 8-a és 12-e között Pipacs néptánccsoportunk a kecskeméti találkozó vendége volt. El kell mondjam, hogy ennek a csoportnak volt a tagja 1995-ben többek között Rúzsa Magdi, akit az idén felkértek legyen a Csiperó nagykövete. Nem szeretnék azonban elfeledkezni azokról a „nagykövetekről” sem, akik szülőfalujukban fejtenek ki hatalmas munkát megmaradásunk érdekében, Patyarek Orsolyáról, Patyarek Csabáról, Utasi Péterről, Kátai Annamáriáról, Harmat Beátáról, Kovács Hannáról, Mészáros Kurnyák Mártáról. Nagyon büszke vagyok rájuk, de ugyanígy a nagykikindai vagy udvarszállási gyerekekre is, akik szintén vállalják, hogy szülőfalujukban őrzik tovább nemzeti kultúránkat.

O Minden évben hárman részesülnek az Európa Jövőjéért Díjban. Milyen megindoklással terjesztették fel erre az elismerésre?

– Az indoklásban többek között a több évtizedes kulturális szervezői tevékenységemet említik, mint olyat, aki sokat nyújtott a vajdasági szórványban élő magyar gyerekeknek és pedagógusoknak. Őszintén büszke vagyok erre az elismerésre. A rendezvényről természetesen rengeteget lehetne beszélni, de még egy dolgot szeretnék elmondani. Mivel nagyszámú vendéget fogadnak, a találkozóba bekapcsolódtak a környező települések is. A kishegyesi gyerekek egyik alkalommal Kocséron vendégeskedtek. Ebből a vendégeskedésből alakult ki azután a testvértelepülési kapcsolat a falu és Bácsfeketehegy között.