2024. július 17., szerda

A kulturális paletta színesítésére

Történelmi és művelődési értékek ápolására törekszik a topolyai Beniksal Társaság – Mely tartalmak jellemezték az elmúlt évben munkájukat, milyen tervek születtek a jövőre vonatkozóan?

A fentebb jegyzett kérdéseket tettük fel a Beniksal civil szervezet vezetőjének, Nikola Bekónak, aki szívügyének tekinti Topolya művelődési életének színesítését, tizenhat éve pedig állandó jelleggel szerepet is vállal abban, hogy az általa szervezett rendezvények jóvoltából újszerű kulturális tartalmakkal ajándékozza meg közösségét.

Beszélgetésünk a város központjában található, a társaság elnöke által vásárolt és berendezett szálláshelyen, a tájházban zajlik. A Sarlós Boldogasszony katolikus templomtól mindössze száz méterre álló, 1893-ban épült házat 1993-ban vásárolta meg mostani tulajdonosa. A tájház egyik szobájában, a tizenkilencedik századból származó tárgyi és szellemi népi értékekkel, emlékekkel teli miliőben faggatom a házigazdát, aki mindenekelőtt a ház és tulajdonosának büszkeségéről, a felbecsülhetetlen értékű vendégkönyvről tesz említést:

– Tartalma arról árulkodik, hogy az utóbbi tizenöt évben ki, mikor és milyen alkalomból tartózkodott Topolyán és magán a szálláson. A könyvben több mint négyszáz vendég feljegyzése olvasható, képdokumentációval együtt. A Népkönyvtárral, a Művelődési Házzal, továbbá az Art Galleryvel való gyümölcsöző együttműködésünk egyik bizonyítéka, hogy az elmúlt tizenöt évben Topolyán szervezett kulturális rendezvények szereplőinek legtöbbje a rendezvény helyszínén való vendégszereplés mellett e házat is megtisztelte jelenlétével. A Beniksal Társaság hat éve létezik hivatalosan civil szervezetként, azonban tizenhat évvel ezelőtti létrejötte óta a város kulturális szervezőivel közösen dolgozik azért, hogy a közönség minél színesebb kulturális tartalmakat fogadhasson be. A városi művelődési élet szervezőivel együttműködve, véleményüket kikérve szervezek évente hat-nyolc rendezvényt. Olyan programok kivitelezését tűztem ki célul, amelyek nem ütköznek a hivatalos kultúrszervek által kínált tartalmakkal, hanem a művelődési élet terén kialakított kapcsolatrendszeremnek, támogatóknak köszönhetően kiegészítik, színesítik a topolyai kultúrrendezvények palettáját.

• Az elmúlt év folyamán szervezett rendezvények közül melyeket emelné ki?

– Az Art Gallery és a Művelődési Ház kiállítótermében tárlatokat, tájházam udvarában kisebb koncerteket, a Művelődési Házban hangversenyeket, továbbá könyvbemutatókat szerveztünk a 2009-es évben is. Kiemelném közülük a belgrádi Mészáros János, a Sremska Mitrovica-i Dragan Martinović festőművészek kiállításának megszervezését, továbbá a Verbászon élő Ratko Šoć festőművész és alkotótársai munkáiból összeállított tárlatot. Augusztusban a németországi Con Moto együttes lépett a topolyai közönség elé. Az együttes több mint ötven hangszer megszólaltatásával a reneszánsz és barokk világába kalauzolta el az érdeklődőket. Az orosz költészettel való barátkozásra is sor kerülhetett a Beniksal szervezésében, amikoris egy könyvbemutató keretében többek között Tatjana Roškova Belgrádban élő orosz művésznő orosz és szerb nyelvű megzenésített verseket adott elő.

• Milyen célkitűzéseket fogalmazott meg a napokban beköszöntött új esztendőre?

– A 2010-es évben is, hasonlóan az elmúlt évekhez, hat-nyolc rendezvénnyel szeretnék előrukkolni. Természetesen már körvonalazódott a programterv, de egyelőre nem árulnék el konkrétumokat. Márciusban és szeptemberben kiállításmegnyitók szervezését tervezem, időközben könyvbemutatók és koncertek megvalósítására kerülne sor. Főbb célkitűzéseim közé tartozik fiatal tehetségek, eddig ismeretlen alkotók felkarolása és munkájuk eredményének megismeretetése a szélesebb közönséggel.