2024. július 17., szerda

Húsz évvel ezelőtt lehetett volna

Az idén elkészül minden terv, és megszereznek minden engedélyt a Kúla–Kishegyes csatorna kiépítésére

A Krivaja vízszintjét is szabályozni lehet majd

A kishegyesi községben megkezdett és többnyire abbamaradt nagyobb beruházások között sosem volt prioritás a Kúla–Kishegyes csatorna kiépítése, mert távolinak és költségesnek tűnt, ennek ellenére úgy látszik, hogy a nagy beruházások közül éppen ez lesz az, amelyik a leghamarabb készül el. Legutóbb a tervezőbizottság ülésén kapott zöld fényt, ami azt jelenti, hogy az év folyamán beszereznek minden idevágó engedélyt, és jövőre megkezdődhet a munka.

– Ennek a tervnek már húsz évvel ezelőtt – egészen pontosan 1991-ben – meg kellett volna valósulnia, mégpedig olyan formában, hogy kétfelől kapna vizet a potoki vízgyűjtő, Kúla felől a Dunából, Svetićevo felől pedig a Tiszából. A nyomvonal a korábbi határrendezés folytán nagyobbrészt nem jelent problémát, azonban vannak területek, ahol csak ezután kell megejteni a termőterületek kisajátítását. A csatorna nagy része a kúlai község területén már kiépült, és a munkálatok remélhetőleg hamarosan folytatódhatnak. A tervek szerint a csatorna 90 százalékban nyílt csatorna lesz, 10 százalékban azonban csővezetéken kerül a víz a Potok vízgyűjtő tóba. A község számára ez a beruházás rendkívül fontos, mivel a nyári hónapokban ugyancsak megcsappan a Krivaja vízszintje – mondja Csóré Róbert kishegyesi polgármester, akinél a leghamarabban megvalósításra kerülő helyi beruházások felől érdeklődtünk.

A polgármester szerint a csatorna nemcsak a potoki mesterséges tavat táplálja majd, hanem a Krivaja vízszintjét is emelni tudja, ha erre szükség mutatkozik. A korábbi években a legszárazabb időszakokra ugyanis nemcsak a csapadékhiány volt jellemző, hanem az öntözés lehetőségének hiánya is.

– Amennyiben kiépül a teljes csatornarendszer, és a potoki tározó kétfelől kaphat majd vizet, ez a mezőgazdasági termelők számára elsődleges jelentőségű lehet. Nemcsak azért, mert a tározóból és a csatornából sokan tudják öntözni földjeiket, hanem azárt is, mert a vízfelületek növelése egy csapadékosabb mikroklímát eredményezhet – mondta a polgármester.