2024. november 24., vasárnap

Laskagomba és gyógynövény az üvegházban

Gombát, valamint gyógy- és fűszernövényeket termelnek a sérültek – A bácsfeketehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület próbálkozása a fogyatékosok foglalkoztatására

Az első gombaszüret

Egy sikeres minisztériumi pályázatnak köszönhetően a bácsfeketehegyi Izida Anya- és Gyermekvédelmi Egyesület tavaly egy kisebb üvegházat épített, ahol a hónap elején megejtették az első laskagombaszüretet, de kapható lesz náluk többfajta fűszer- és gyógynövény is, és saját zöldségszükségleteik egy részét is fedezni tudják.

Első lépésként a szervezet holland támogatással megvásárolta a székházával szomszédos házat és telket, és ennek “tartalmi feltöltése” érdekében pályázott a szerbiai munkaügyi minisztériumnál.

– Számunkra mindig is az volt a legfontosabb, hogy valamilyen foglalkozást tudjunk adni azoknak, akik hozzánk fordulnak. Eddig főleg a kézműves szakmákat szorgalmaztuk, és ebben is szép eredményeket értünk el, de rá kellett jönnünk, hogy nincs meg mindenki esetében az úgynevezett finommotorikus képesség, azaz a kézügyesség, amely a szövéshez, a varráshoz, az üvegfestéshez szükséges. Ezért is pályáztunk egy üvegház felépítésére, amit meg is nyertünk, és tavaly szeptemberben el is készült a létesítmény. Előtte azonban a község támogatásával már megkezdtük a gyógy- és fűszernövények termesztését. A Hollandiából behozott üvegházat az ősszel működtetni kezdtük, és január elején le is szüreteltük az első laskagombatermést –mondja Papp Júlia, az Izida elnöke.

Az üvegház működtetésében azonban az elnök szerint nem csak a sérültek vesznek részt.

– A programben részt vesznek az iskola diákjai is, különösen a biológiai szakkör Kanyó István vezetésével. Kanyó tanár úr – mivel az üvegházi termelés tekintetében egyikünk sem szakember – előadásokat tart az üvegházi termelés legfontosabb tudnivalóiról. Az különösen kedvező, hogy a szakkör diákjai és a mi sérült fiataljaink együtt dolgoznak. Lényeges, hogy a gyerekek már kicsi korukban szembesüljenek a mássággal, és ilyen formában el is fogadják – mondja az elnök asszony.

A laskagomba első szüretét valójában elajándékozták azoknak, akik a legtöbbet támogatják az egyesületet, de jutott eladásra is. Papp Júlia szerint a községben eddig csak csiperkegomba-termesztéssel foglalkoztak, laskagombával nem nagyon. Ennek ellenére a jelek szerint tetszett a vásárlóknak és a második szüret, amely a hideg időjárás miatt egy kicsit késni fog, már gyakorlatilag gazdára talált. Legalább ilyen fontos számukra, hogy a fűszernövények iránt is van érdeklődés, de az sem mellékes, hogy a korai zöldségfélék többségét, a retket és a salátát például szintén az üvegházban termelik meg. Érdekelt minket természetesen az egyesület elnökének véleménye arról, hogy egy ilyen termelést lehet-e, vagy netán szükséges is gazdasági alapokon működtetni.

– Nekünk a legfontosabb, hogy elfoglaltságot adjunk a tagok számára. Nem hiszem, hogy különösebb haszonra lehetne szert tenni a gombatermesztéssel. Az azoban jó lenne, ha legalább annyi bevételünk lenne, hogy fedezze kiadásainkat – mondta Papp Júlia.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás