2024. július 17., szerda

Kimosódott a tápanyag

A fejtrágyázással mielőbb pótolni kell az őszi vetés nitrogénszükségletét – Kifizetődő talajvizsgálatot végezni

Bácsi Gábor

A földművesek általában nem szoktak panaszkodni a csapadékra, legfeljebb aratási időben, amikor nemcsak a munkálatokat akadályozza, hanem kárt is okoz. Az idén ősszel, egészen pontosan, december és január folyamán viszont annyi csapadék esett, hogy kérdéses, hogyan viselte ezt az őszi vetés.

A szakember szerint a sok csapadék egyedüli káros hatása, hogy úgymond “kimosta” a talajból a fejlődéshez szükséges tápanyagot és ezt fejtrágyázás útján mielőbb pótolni kell.

– Amikor azt mondjuk, hogy a sok csapadék “kimosta” a nitrogént, az azt jelenti, hogy az ősszel a talajba juttatott tápanyag a mélyebb rétegekbe került, és a növény ebben a fejlődési szakaszában nem tudja hasznosítani. Most van a tavaszi fejtrágyázás ideje, amikor a tápanyagot pótolni szoktuk, de korábban is és most is nagyon hasznos lenne, ha a földművesek parcelláik esetében elvégeztetnék a talajvizsgálatot. Az előkultúrától függően ugyanis a tápanyagpótlás lényegesen különbözhet. Attól függ ugyanis elsősorban, hogy mi volt előtte a földben, és természetesen, hogy volt-e kellő alaptrágyázás. A topolyai kutatóintézet által végzett elemzés mintegy 2500 dinárba kerül, de ennek fejében a tulajdonos választ kap arra, hogy az adott földterület minden mintája esetében a 0–30 , a 30–60, és a 60–90 centiméteres mélységekben milyen az összetétel. Ha, mondjuk csak a felső rétegekben hiányzik a tápanyag, sokkal kevesebbet kell pótolni. Később azután a búza gyökérzete eléri akár a 90 centis mélységet is. Elővetéstől és korábbi tápanyagkezelésektől függően azonban az optimális mennyiséget csak úgy állíthatjuk be, ha elvégeztetjük a szükséges elemzéseket. Első látásra drágának tűnhetnek a vizsgálatok, de ha figyelembe vesszük, hogy ezzel optimálisra vihetjük a termelési hozamot, akkor valószínűleg egyértelmű lesz a mérés fontossága – mondja Bácsi Gábor, kishegyesi gazdasági és mezőgazdasági osztályvezető.

Véleménye szerint az említett talajvizsgálati összeg valójában egy mázsa műtrágyának felel meg, de azt is tudjuk, hogy a vizsgálattal, és ennek alapján az optimális fejtrágyázással, nagyon sokat lehet megtakarítani, igazából jó üzletet csinálhat minden gazda.

– Sok esetben az egyik legfontosabb, hogy mi volt az előkultúra, vagyis mi termett előtte a talajban. Köztudomású, például, hogy napraforgót követően igencsak szükség van a tápanyagpótlásra, de más esetekben is ilyen a helyzet. Tulajdonképpen minden őszi mulasztást csak a mostani fejtrágyázással lehet némileg módosítani. Ennek ellenére megtörténhet, hogy a hozam mégis alacsonyabb lesz, főleg, ha az ősszel nem használtak alaptrágyát, nem minőségi vetőmagot vetettek és az optimális határidőn túl. Ezeket a hátrányokat nagyon nehéz behozni – nyilatkozta Bácsi Gábor a Magyar Szónak.

(Fotó: Lakatos János)

Hó alatt a határ