Jablan Anikó
A foglalkoztatási szolgálat topolyai és kishegyesi részlegében a figyelem középpontjában az év eleje óta azoknak a törekvéseknek a sikeres megvalósítása áll, amelyek a fiatal munkaerő alkalmazását szorgalmazzák, és amelyek esetében az illetékes minisztérium komoly kedvezményeket is ad a vállakozóknak.
A munkanélküliek, akiknek száma a kishegyesi községben meghaladja a kétezret, hetente járnak tanácsadásra, amelyen pontos tájékoztatást kapnak a munkavállalás esélyeiről, a továbbképzési lehetőségekről és jogaikról.
– Január elsejétől indult az a pályázat, ami a harminc éven aluliak foglalkoztatását szorgalmazza. Ennek keretében ötfajta továbbképzési lehetőséget kínál a pályázat. Az első az intézményen belüli szakmai képzés, legalább 3–6 hónapos időtartammal, a következő a munkahelyen történő továbbképzés 330–500 óra terjedelemben. A harmadik a vállakozáson belüli betanítás minimum 96 óra keretében, s ezért a munkavállalónak 18–36 ezer dinár jár, amit a munkaközvetítő megtérít a munkaadónak. Ezenkívül lehetséges a próbamunka egyhónapos időtartamra, s ezért a munkaadó minden munkavállaló esetében napi 984 dinárt kap. A munkaadók mindezek mellett 1–6 hónapig mentesülhetnek a járulékok fizetése alól, egészen pontosan a munkaközvetítő megtéríti ezeket a költségeket, amennyiben fiatal munkaerőt alkalmaznak – hallottuk Jablan Anikótól, a foglalkoztatási szolgálat tanácsosától.
A másik fontos pályázat március 31-ig van érvényben, azaz addig, amíg az előirányozott keret be nem telik.
– A gyakornokok felvételét szorgalmazza ez a pályázat, vagyis azt, hogy a fiatalok szert tehessenek első munkatapasztalataikra saját szakmájukban. Az Első esélynek nevezett program egyéves gyakornoki időt jelent a fiatal munkaerőnek saját szakmájában. Ezt azért fontos kiemelni, mert a programba bekerülhetnek azok is, akik már dolgoztak valahol, de nem a saját szakmájukban. Előtte önkéntesként három hónapot kell a munkavállalónak a munkaadónál dolgoznia. Az önkéntes munkáért a fiatal 10 ezer dinárt kap havonta, majd utána a gyakornoki idő alatt a középiskolások 16 ezret, a főiskolások 18 ezret, az egyetemi végzettségűek pedig 20 ezret. A munkaközvetítő ezeket a költségeket is megtéríti a vállakozóknak – mondta Jablan Anikó, kiemelve, hogy ez esetben a vállalkozónak is eleget kell tennie néhány manapság nem is olyan olyan egyértelmű követelménynek. Az egyik például az, hogy munkásai után rendszeresen fizeti a járulékokat, fizeti az adókat, és a banktól is kell igazolást kérnie arról, hogy fizetőképes a vállalkozása.
Ezeknek az ügyeknek az intézésében – a munkaadó és munkavállaló kapcsolatfelvételében elsősorban – a munkaközvetítő igyekszik segíteni, de mint a tanácsos mondta, egyáltalán nem árt, ha ilyen esetekben kifejezésre jut az saját kezdeményezés. A fent említett szigorú feltételek ellenére, a kishegyesi községből több vállalkozó is átadta a gyakornokok alkalmazására vonatkozó dokumentációt.