Id. Juhász Bálint
A kishegyesi községben tavaly a vállalkozók községi szervezete adatai szerint mintegy negyvenen adták vissza vállalkozói engedélyüket, de az eddigi adatok alapján legalább 48-ra tehető azoknak a vállalkozóknak a száma, akik újabb tevékenységgel foglalkoznak. Magyarán: kiegyenlítődtek az arányok, és ez azt is jelentheti, hogy számos vállalkozás továbbra is működik. Id. Juhász Bálint, a kishegyesi vállalkozók egyesületének titkára szerint a legfontosabb talán a tájékoztatás lenne, amelynek alapján tudni lehetne a vállalkozásokkal kapcsolatos legfontosabb adatokat, de az a helyzet, hogy ezeket helyben senki sem köteles leadni, a Gazdasági Vállalkozások Országos Regisztere viszont csak pénzért adja tovább információit.
– A kishegyesi községben adataink szerint 190 és 200 között mozog a vállalkozások száma már évek óta, és úgy látszik, az idén is ugyanez a helyzet. Adataink szerint mintegy negyven vállakozás jelentette be tevékenységének megszüntetését vagy felfüggesztését. Tudni kell, hogy ezeknek a vállalatoknak a többsége kereskedelmi jellegű, amelyeket nagymértékben befolyásol a könnyen behatárolható kereslet. Ez alapjában véve nem is lenne gond, ha például a televíziós jogdíjak esetében nem kellene kétszer megfizetni a szolgáltatásokat. Az ilyen előírások visszásságainak köszönhetően egy falusi kiskocsma is többet fizethet szerzői jog címén, mint egy fővárosi, központi étterem – mondja id. Juhász Bálint.
A titkár szerint arról sem lehet pontos adatot tudni, hogy a kis- és középvállalatok egészen pontosan hány embert foglalkoztatnak.
– Hozzávetőleges számításaink szerint a kis- és középvállalkozások a helybeliek jelentős részét foglalkoztatják, vagyis számításaink szerint legalább egyharmadát. Nevetségesnek tűnik, hogy nincsenek egészen pontos adataink, de tény, hogy a vállalkozás bejegyzésekor csak bizonyos belgrádi intézményeket kell értesíteni, egy civil szervezetnek pedig, mint amilyen a vállalkozók egyesülete is, esetenként majdnem kétszázezer dináros számlát kellene fizetnie ahhoz, hogy átfogó adatokat kapjon a központi intézménytől – mondta a titkár.
Egészen pontos adat arról sincs, hogy a gazdasági válság miatt ezekben a kisvállalatokban hány ember kapott felmondást. A jelek szerint számuk nem elenyésző, de úgy látszik, nem is jelentős. Persze ezekben az esetekben is van visszaélés, számtalanszor megtörténik, hogy fizetésképtelenség miatt egy cég csődöt jelent, de ugyanez a vállalkozás más néven már céget is alapít.
A kisvállalkozások, a családi vállalkozások természetesen sokat jelentenek a kishegyesi gazdasági életben is, különösen az utóbbi években, de szem előtt kell tartani azt is, hogy a gazdaság ezen ága szerinti társadalmi haszon gyakran kérdéses.