2024. július 17., szerda

Düledező, romos házak

Négy életveszélyesnek ítélt ház lebontásáról hoztak döntést – Ha a tulajdonos nem hajlandó rá, akkor a község köteles lebontani ezeket a közbiztonság érdekében

A jobb sorsra érdemes Jáni-ház

Az idén tavasszal három kishegyesi és egy szeghegyi házat bontat le a község, mivel a bejelentések szerint és a helyszíni vizsgálatok alapján is életveszélyesek lehetnek a járókelőkre, és ledőlésük esetén kárt okozhatnak a szomszédok vagyonában is.

A tavaszi hóolvadást és esőzést követően gyakran jelentkeznek repedések a falakon, de az egész épület is megroggyanhat, különösen ha az történetesen évek óta nem lakják. A kishegyesi községben évente legalább 5–6 ilyen esetre hívják fel a figyelmet a polgárok, s a helyszínelést követően rendszerint be is bizonyosodik, hogy az épület valóban veszélyes lehet. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az épületet meg kellene javítani, vagy le kellene bontani, de – mint a polgármester mondja – a dolog nem ilyen egyszerű.

– Tavaly májusban indítottunk egy akciót a romos házak lebontására, azt gondoltuk, megpróbálunk egy kicsit rendet teremteni a fesztiválok, a Gyöngyösbokréta és Durindó, valamint a Dombos Fest idejére. Mivel azonban magántulajdonról van szó, és leggyakrabban nem is egy tulajdonosa van az ingatlannak, nem olyan egyszerű az eljárás, mint azt először gondoltuk. A szakembereknek is fel kell mérniük az állapotot, felszólítást kell átadnunk a tulajdonosnak vagy több tulajdonosnak, megállapítani a határidőket, és csak azután léphet a község olyan formában, hogy lebontja az épületet, és a költségeket rátáblázza az ingatlanra. A legnagyobb gondot az ilyen elhagyott házak esetében az jelenti ugyanis, hogy a tulajdonosok nem tudnak megegyezni a bontás ügyében, vagy az egyik lebontaná, a másikat viszont nem érdekli az ügy, és nem hajlandó anyagilag hozzájárulni. Büntethetnénk is, de ez a legkevésbé célravezető. Attól ugyanis, hogy valakit emiatt megbírságolunk, még semmi sem oldódik meg, főleg a közbiztonság tekintetében nem megfelelő megoldás mindez – mondta kérdésünkre Csóré Róbert kishegyesi polgármester.

Az újabb és újabb bejelentések továbbra is érkeznek, és ezeket minden esetben kivizsgálja a községi építésügyi felügyelő, és előterjeszti a szükséges intézkedéseket. Értesüléseink szerint a bejelentések alapján a közeljövőben még hét esetet vizsgálnak ki.

A kishegyesiek és az átutatzók számára is szemet szúr a legszűkebb központban évek óta mind romosabbá váló úgynevezett Jáni-ház. Ahogy sokan mondják, a település egykori legszebb épülete a falu szégyenévé vált. Ez esetben egyedül a máló vakolat veszélyezteti a főutcai járókelőket, ami akár életveszélyes is lehet, de a falak jók, és nem mondható róluk, hogy dűlőfélben vannak. A valóban szép épület iránt eddig is számos komoly érdeklődés nyilvánult meg. Az egyik akadálya annak, hogy egy új, tőkeerős tulajdonos kezébe kerüljön, hogy több tíz tulajdonos birtokában van, és állapotához képest igen komoly árat kérnek érte. A legnagyobb kerékkötőnek ennek ellenére az bizonyult, hogy az épületet annak idején műemlékjellegűvé nyilvánították, és minden felújítás – de még a javítások is – külön engedélyhez kötöttek.

Ebben a lebontásra váró épületben néhány évvel ezelőtt halálos áldozatot követelt a tető beomlása