2024. szeptember 4., szerda

Betlehemi varázslat

A Szent Család jelenete teszi meghittebbé a pacsériak karácsonyát a központban

Szívet-lelket melengető látvány fogadja azokat, akik ezekben a napokban Pacsér központjában járnak. A település szilárd anyagból épített és fedett autóbusz-állomásába ugyanis jelképesen beköltözött a Szent Család. A pacséri betlehem alapvetően három helybéli hölgy: Nyúl ViktóriaKovács Hilda és Gulyás Cindel Heléna munkálkodásának köszönhetően kelt életre, gyakorlatilag azonban többen voltak, akik valamilyen aprósággal hozzájárultak, hogy hangulatosabb, élethűbb, ünnepélyesebb legyen a jelenet, ezért valójában közösségi összefogásból valósult meg – nyilatkozta Nyúl Viktória, aki azt is elárulta, hogy a hölgyekből álló „karácsonyi kommandó” jövőre szeretné bővíteni aktív tagságát.

– Néhány éve született meg bennünk a betlehemi jelenet ötlete, beszélgettünk róla, érlelődött bennünk, és idén érkezett el a megvalósításának a lehetősége. Habár az alapötlet és a kezdeményezés a mienk, szerencsére többek aktív segítségére is számíthattunk. Így például a férfias, fúrással-faragással járó asztalosmunkálatokat Kovács Tamás és Kollár Norbert vállalta. Sokat gondolkodtunk, hogy milyen módon kapja meg alakját Mária és József, és köszönettel tartozunk a Nagy családnak, akiknek a közreműködésével próbababákkal tudtuk megszemélyesíteni őket. A ruháikat Hunyadi Teréz és a Kovács család segítségével tudtuk megoldani. A Daku családnak köszönjük a Kisjézust megformáló játékbabát, amit egy, a családom által felajánlott régi bölcsőbe helyeztünk el. A Gulyás család felajánlása az istállójelenethez elengedhetetlen szalma és szár. Aztán ahogy felállítottuk a jelenetet, azt rövid időn belül az óvodások is meglátogatták, és a kisgyermekek megállapították, hogy a „bácsinak” nincs szeme, és hogy ez ne jelentsen máskor gondot, felkértük falunk festőművészét, Ikraš Zlatkót, hogy fessen Józsefnek szemeket – tudtuk meg Nyúl Viktóriától, aki hozzátette, hogy a betlehemet a falu teljes lakosságának az örömére állították fel társaival, ezért egyértelmű volt, hogy a pravoszláv karácsonyt jelképező tölgyágak is helyet kaptak a jelenetben. Ehhez a gondolathoz kapcsolódott be a Pacséri Művelődési Egyesület, illetve Komáromi Gizella Facebookon megjelentetett fotó-összeállítása is, ami „szeretettel mindenkinek” címen lett közzétéve. Ami még örömteli, hogy számos, a falun átsuhanó autós, amikor messziről megpillantja a jelenetet, akkor lelassít, hogy jobban meg tudja szemlélni.

Az Élő adventi kalendárium 22-es száma a pacséri betlehem szomszédságában, a Nagy család közreműködésével fénylett fel (Komáromi Gizella felvétele)

Az Élő adventi kalendárium 22-es száma a pacséri betlehem szomszédságában, a Nagy család közreműködésével fénylett fel (Komáromi Gizella felvétele)

– Amikor készen lettünk a betlehemmel, akkor döbbentünk rá, hogy mennyi eszmei tartalommal is rendelkezik. A Szent Család falunk központjában, a figyelem fókuszában pihent meg, átmeneti helyen állomásozik. Nagyon érdekes, hogy amikor kerestük a jelenet helyszínét, akkor szinte ez a buszállomás volt az egyetlen elfogadható lehetőség, pontosan úgy, mint ahogy Mária és Jézus életében is az a bizonyos istálló. A felállítása közben többször átjárt bennünket a hideg, amit a szemlélők is, ha hosszabb ideig ott tartózkodnak, tapasztalhatnak, és ez is alkalmat adhat átérezni, ha csak egy pillanatra is, hogy milyen lehetett egy kisbabát világra hozni egy huzatos istállóban, azok között a körülmények között. Aztán volt arra is sajnos példa, hogy megrongálták, és bevittük a kellékeket. Ekkor olyan érzésem támadt, hogy nahát, innen is tovább kellett állnia a Szent Családnak, nem fogadták el őket. Aztán persze gyorsan kijavítottuk, amit kellett, és visszaállítottuk a jelenetet, hiszen nagyon sokan kérték ezt – nyilatkozta egyebek mellett Nyúl Viktória, aki hozzátette, hogy az állomás, ezzel együtt a pacséri betlehemi jelenet a nap 24 órájában kamerás megfigyelés alatt áll, így nyomon követhető volt az is, ahogy kárt tettek benne. Ugyanakkor az egész hangulatos karácsonyi dekoráció ki van szolgáltatva a szemlélők jóindulatának, ami szintén egy érdekes párhuzam az emberré lett Jézuskával. A jelenet közvetlen szomszédságában helyet kapott a Kovács család felajánlásának köszönhetően egy 55 éves fenyőfa is, amit a településen igen népszerű Élő adventi kalendárium elnevezésű megmozdulás 22. felfénylő ablaka alkalmából díszítettek fel, a pacséri központ karácsonyi hangulatát emelve. A fenyőfa fényfüzérét a helyi közösség biztosította, és ágai tovább színesedtek a falubeli Télapó-várás alkalmával felhelyezett díszeknek köszönhetően.

Nyitókép: Betlehemi jelenettel hangulatossá tett karácsonyi dekoráció Pacsér központjában (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)