Körülbelül egy éve tölti be funkcióját Bajsán a jelenlegi összetételben működő helyi közösségi tanács, ami a tagokat tekintve a korábbi években megkezdett munka folytatását is jelenti – nyilatkozta Lackovics Károly tanácselnök, aki a falu fürdőmedencéjének a működtetéséről elmondta, hogy a helyi közösség az Aqua Top Kft.-vel közösen valósította meg az elmúlt időszakban.
– Habár az üdülőkomplexum működtetése anyagilag kihívást jelent, számunkra az a lényeges, hogy a megépítésében részt vállaló bajsai polgárok örömüket lelték benne. A nyáron szép számmal érkeztek a falunkba kikapcsolódni Topolya több településéről, valamint a környező községekből is. Terveink között szerepel a már meglevő medence mellé a következő strandidényre kiépíteni a gyermekmedencét. Remélhetőleg a következő év első felében elkészül az erre vonatkozó tervdokumentáció, és azután következhet a kivitelezése – tudtuk meg a tanácselnöktől.
Plohl Edvin titkártól az iránt érdeklődtünk, hogy mi a helyzet a Krivaja felől terjengő bűzzel, ami a településen élők mindennapjait több évtizede keseríti meg, és az újonnan kiépített medence mellett is éreztette hatását.
– A szennyezés története közel négy évtizedes és összetett, amit egyik pillanatról a másikra nem lehet megoldani, de szerencsére mára érezhetőek az előrelépések. Vagyis a szennyvíztisztítónak valóban jó hatása van a topolyai nagyvállalatok felől csordogáló patakocska vizére. Pontosabban azokból a cégekből, amelyek a fő szennyezőnek nevezhetők, ketten tettek további lépéseket a probléma elhárítása ügyében, jelenleg még várakozunk a harmadikra. Konkrétan nincs az a borzasztó szúrós szag, és nem fehér a patakban hömpölygő víz – mondta a titkár, aki emlékeztetett arra is, hogy a falubeliek igyekeztek több fórumon tüntetés formájában is felhívni az illetékesek figyelmét a tarthatatlanná vált helyzetre.
A tanácselnök mesélt arról, hogy a nyári időszakban hangsúlyosabbá váltak az ivóvízellátás problémái, ezért az előttünk álló időszakban tervezik egy új kút fúrását.
– Az aszályos időben a két ivóvizes kutunk alig tudta fedezni a szükségleteket, ezt a lakosság úgy érzékelhette, hogy igen gyenge volt a hálózati nyomás. A helyzetet tovább fokozta, hogyha valamelyik kút pumparendszere elromlott, és sajnos erre általában hétvégén volt is példa. Szerencsére a községi önkormányzatban partnert találtunk a kútfúrási szükségleteinkhez, és a várhatóan 9 millió dináros beruházás költségeinek egy részét átvállalta.
A közvilágításról, az ivóvízhálózatról is érdeklődtünk.
– Az elmúlt hónapokban minden önkormányzatot, illetve helyi közösséget takarékosságra szólították fel, ezért mi most leálltunk a közvilágítási hálózat bővítésével. Az új ivóvízhálózat kiépítése elkészült, a kihívást a háztartások rákapcsolása hozta magával, hiszen több falubeli ház is lakatlanul áll. Azokon a telkeken, ahol még nem sikerült rácsatlakoztatni a tulajdonosokat az új hálózatra, átalánydíjat fizettetünk meg. Természetesen a cél ennek a rendszernek és a régi hálózatnak a felszámolása. Jelenleg körülbelül 100 háztartás vár még az új hálózatra történő rácsatlakoztatásra, és a helyi közösség igyekszik több módon is megkönnyíteni ezt a folyamatot. Habár az árak az egekbe kúsztak, továbbra is régi költségen van rá lehetőség, illetve igény szerint részletlefizetés is lehetséges, a 2000 dináros első részlet után további 5 hónapon át 1000 dináros részletfizetéssel. Bajsán szerencsére jól működő rendszer alakult ki a szemét elszállítására, és ezt próbáljuk folyamatossá tenni, miután a Komgrad Kommunális Közvállalat átveszi ezt a tevékenységet – hallottuk Plohl Edvintől, és arra is kíváncsiak voltunk, hogy a gázvezeték-hálózat kiépítése milyen kihívásokat tartogatott a bajsaiak számára.
Lackovics Károly nem rejtette véka alá, hogy rengeteg bosszúságot okoz. Különösen azt tudva, hogy a faluban mintegy két évtizede kiépült a rendszer.
– Mi igyekeztünk minden kárt hivatalos jegyzőkönyvbe venni, hiszen azt az ígéretet kaptuk, hogy a kivitelező által okozott károkat kárpótolják. Sajnos a kivágott növényzetet pótolni aligha lehet, így például a Pannónia felé haladó munkálatok nyomán keletkezett károkat, amikor is az északi oldalon nem maradt egyetlen fa sem – tette hozzá a tanácselnök, a titkár pedig kiegészítette azzal, hogy a helyi közösség ezt olyan módon igyekezett orvosolni, hogy a területen elültetett 100 darab akácfacsemetét a községi önkormányzat támogatásával. Emellett a faluban kiosztottak 200 darab tujafát, amit az utcán kell elültetni.