2024. július 17., szerda

Legalább a gyerek és az idős ne éhezzen

A népkonyha működésének kishegyesi tapasztalatai

Ételosztás a kishegyesi tűzoltóotthonban

Január végétől szállítja a topolyai népkonyha a kishegyesi község településeire is hetente kétszer, hétfőn és csütörtökön az egy tál meleg ételt a rászorulóknak. Száz adagot osztanak ki minden alkalommal: 42-t Kishegyesen, 26-ot Szeghegyen és 32-t Bácsfeketehegyen.

A napokban körutat tettünk Sípos Etelkával, a Vöröskereszt kishegyesi, és Lestár Tiborral a szervezet topolyai titkáraival, az ebédek kiosztásakor, hogy meggyőződhessünk róla, elfogadták-e a rászorulók a segítségnek ezt a formáját, és milyennek tartják a minőséget.

A riporternek ilyenkor nem könnyű, még akkor sem, ha biztosítom, hogy név nélkül is nyugodtan nyilatkozhatnak. Nehéz a szegénységet és elesettséget nyilvánosan is felvállalni.

– Ötven múltam, munka nélkül maradtam és szégyen vagy sem, rászorulok a népkonyhára. A gyerekeim még iskolába járnak, minden pénzünket oda adjuk. Nekem személy szerint sokat segít ez a heti kétszeri étel. Ami a minőségét illeti, szerintem kifogástalan, benne van minden, aminek benne kell lennie és ízletes is – mondja a magamkorabeli, idősebb szeghegyi ember.

A többiek sem panaszkodnak sem a mennyiségre, sem a minőségre. Ottjártunkkor éppen bab volt a menü, illatából és színéből ítélve igazi babgulyást kaptak az emberek.

– Azt hiszem, jó megoldás, hogy a rászorulók elvihetik az élelmet. Nem csak azért, mert így megmenekültünk az edények mosogatásától, hanem, mert így egy kis hozzáadással gyakran egy egész család jól tud lakni. Ha azt vesszük, hogy a topolyai konyha ezért nekünk adagonként 50 dinárt számol fel, akkor valóban elégedettek lehetünk. Én azt is el tudom fogadni, ha valakinek esetleg időnként nem tetszik az étel. Végtére egy lakodalomban is előfordul, hogy valakinek nem tetszik a menü – mondta Sípos Etelka, hozzátéve, számára az a legfontosabb, hogy a többszörösen nagyobb igény ellenére az általuk felállított listára sehol sem tettek megjegyzést. Igaz, a listát nagyon elővigyázatosan, körültekintően, a civil szervezetek bevonásával készítették.

Lestár Tibor szerint a népkonyha teljes kapacitással működik, hetente négyszer 670 adagot osztanak ki a topolyai községben, és heti két alkalommal százat a kishegyesiben.

– Lehetne növelni a kapacitást, ha bevezetnénk még egy műszakot, de erre nincsenek meg egyelőre az anyagiak. A konyha április végéig üzemel, nyáron szünetelünk. Az a tapasztalatunk, hogy mihelyt elkezdődik az alkalmi munkák idénye, megcsappan az érdeklődés a népkonyhai szolgáltatás iránt. Télen viszont valóban lényeges számukra, hogy túléljék a telet, ezért az idén is decemberben kezdjük meg a munkát. Szeretnénk elérni, hogy legalább a gyerekek és az idősek ne éhezzenek – mondta Lestár.

Mire visszaértünk, Kishegyesen már a vége felé járt az ételosztás. Azt mondják, nem szeretnék rászoktatni az étkezőket arra, hogy bármikor jöhetnek. Az ételt ugyanis a Vöröskereszt aktivistái osztják, s nem szabad visszaélni azzal, hogy ők időt szánnak erre a feladatra.