2024. július 17., szerda

Igazolta létjogosultságát

Egy éve jogsegélyen kívül indokolt esetben jogi képviseletet is adnak – Az emberek tudnak a szolgálatról és igénylik a szolgáltatást
Látogatás a kishegyesi irodában: Sinkovics Erzsébet, Aleksandar Karabasil és Bíró Anikó (fotó: Papp Imre)

A kishegyesi jogsegélyszolgálat munkájáról tájékozódott a helyszínen a hét végén Sinkovics Erzsébet, a tartományi önkormányzati titkárság segédtitkára, a jogsegélyszolgálatok koordinátora, s megállapította, hogy a szolgálat jó példa a jogsegélynyújtásra és a jogképviseletre is, az emberek tudnak működéséről és igénylik is a szolgáltatásokat. Az itteni tapasztalat is hasznos lesz a szolgálatokról szóló készülő törvény kidolgozásakor.

A szolgálat, mint Bíró Anikó, a kishegyesi koordinátor elmondta, 2008 júliusában kezdte meg a munkát és az eddigiek során több mint kétszázötven esetben adtak tanácsot, és tavaly óta, ha az érdekelt eleget tesz a feltételeknek, jogi képviseletet is vállalnak.

– Mi minden vajdasági községnek felkínáltuk a lehetőséget és 19 községben hajlandóságot is mutattak a jogsegélyszolgálat megszervezésére. Az akció, mint ismeretes, 2008-ban a spanyolországi katalán ombudsman intézménye és a tartományi kormány együttműködésében indult s a szerződést tavaly decemberben ismét meghosszabbítottuk. Tartományi szinten több ezer ügyfelünk volt és csaknem ezerre tehető azoknak a száma, akik jogi képviseletben is részesülnek.

A kishegyesi szolgálat egyik ügyvédje a topolyai Aleksandar Karabasil, aki a kishegyesi ügyekről elmondta, hogy az ügyek többsége családjogi jellegű.

– Legtöbben családjogi kérdésekkel fordulnak hozzánk, sokan öröklési kérdésekben. Erre szerintem mindenütt van példa. Természetesen vannak munkajogi kérdések és sok esetben a nyugdíjjogosultság témájában kérdeznek bennünket. Nem minden eset való bírósági eljárásra, gyakran elegendő, ha az ügyfelet a megfelelő szervhez irányítjuk, ahol megvalósíthatja jogait. Tény azonban, hogy az esetek többsége, vagy legalább a fele a bíróságokra kerül. Vannak viszont olyanok is, akik tudják, hogy egy-egy esetben nincs már semmilyen lehetőségük, de hallani akarják a mi álláspontunkat is – mondta Aleksandar Karabasil.

Vass Tibor kishegyesi lakos idén vette igénybe a jogsegélyszolgálat szolgáltatását.

– Az ember nem tudhat mindent, a bonyolult esetekben szakértő, külső segítség nélkül el is veszhet a jogi labirintusban. Fontosnak tartom azért is a szolgálatot, hogy a hátrányos anyagi helyzetben levők is érvényesíthetik jogaikat, vagy legalább tisztábban láthatják, mire van esélyük és hová kell fordulniuk. Nekem munkajogi perem van a volt cégemmel, és azt tapasztaltam, az ügyvédeknek rengeteg munkájuk miatt nincs is idejük ügyfeleikkel kommunikálni. Itt ezt megteszik és nem kell rá várakozni heteken keresztül – mondja Vass Tibor.

A szolgálat Kishegyesen minden pénteken kilenc és délután egy óra között fogadja az ügyfeleket.