A tábor részvevőinek egy csoportja (balról): Penovácz Endre fiával, Gyurkovics Hunor, Fecsó Szilárd és Komjáti Zsolt
Először szerveztek az idén képzőművészeti tábort Bácsfeketehegyen, és az első mindjárt nemzetközi is lett, mert két felvidéki képzőművész is részt vesz rajta. A tábor vezetője Gyurkovics Hunor festő és grafikus, a szabadkai Tanítóképző Kar és az Óvónőképző Főiskola képzőművészeti tanára.
– A Podolszki-emléknapon volt egy kiállításom Bácsfeketehegyen, amelynek az alkalmával Pál Károly felajánlotta, szervezzek képzőművészeti tábort. Igaz, mindössze öt napig tart, de jó lett volna legalább egy hét, mert a tizenkét művész közül nem tartózkodnak mindannyian a táborban, van, aki csak egy napra jön, mások pedig egy-két napra. A fontos, hogy mégis megmutatjuk azt, amit alkottunk. Csütörtökön az itt készült képekből készítünk egy tárlatot – mondta Gyurkovics Hunor, majd arra a kérdésre, hogy meghatározták-e már a művésztelep profilját, témaköreit azt válaszolta, hogy első alkalomra nem is terveztek ilyen megkötéseket.
– Az első dolgunk az lesz, hogy a jövőben egy kicsit tovább tartson a tábor, legalább egy hétig. Úgy gondoltuk, első lépésként nem kell semmiben sem korlátozni az alkotókat. A kenyér és bor például jó téma lehetne, de a legjobb a teljes szabadság, technika és tematika szempontjából egyaránt. A legfontosabb, hogy elindultunk és majd meglátjuk, végül is mi lesz belőle – mondta a tábor vezetője.
A táborban ott volt Penovác Endre topolyai festő is, aki több tábornak is rendszeres látogatója.
– Rengeteg képzőművészeti tábor van, és az ember nem tud elmenni mindenhová, ahová elhívják. Évente három-négy táborba tudok csak eljutni. A bácskossuthfalvi táborokban szinte otthon vagyok, és itt is egy kicsit úgy érzem magam – mondta Penovác.
A tábor nemzetközi vonatkozását a két felvidéki művész, Fecsó Szilárd és Komjáti Zsolt adták.
– Veszprémben találkoztunk Hunorral, és tartós barátság alakult ki közöttünk, így amikor szólt, mi természetsen szívesen jöttünk – nyilatkozta Komjáti Zsolt.
Fecsó Szilárdot inkább a falu hangulata ragadta meg.
– Tisztában vagyok vele, hogy a háborús időkben mekkora ínséget kellett itt megélni, emiatt számomra megkapó az emberek lábraállása. Ez a falu egyáltalán nem néz ki rosszabbul, mint egy hasonló felvidéki település – mondta Fecsó Szilárd, Komjáti Zsolt pedig még hozzáfűzte: azt tapasztalták, hogy egy nyílt emberszeretet köszön rájuk a helybeliek részéről. Ez számukra újdonságnak számított, mivel hasonlót csupán Erdélyben tapasztaltak. A táborvezető végül felsorolja a részvevők nevét: Boros György, Bazan Vladimir, Kiss Butterer Márta, Mezei Erzsébet, Mohácsi Zoltán, Molnár Imre, Penovác Endre, Slajf Sándor, Zsáki István, Fecsó Szilárd, Komjáti Zsolt és természetesen a házogazda, Gyurkovics Hunor. Ma, csütörtökön 17 órai kezdettel a kultúrotthonban megnyílik az első nemzetközi művésztelep alkotásaiból, valamint a helybeli festők alkotásaiból összeállított tárlat.