2024. november 24., vasárnap

Helyettesíti-e az út a járdát?

Az utóbbi években több száz méter járda is kiépült Kishegyesen – Az úttest aszfaltozása vagy betonozása a polgároknak is fontosabb

A legutóbb kiépült járda a romatelepre vezető utcában (Fotó: Papp Imre)


A majd ötven kilométernyi utcahossz – amely elsősorban a falu térbeli elhelyezkedésének következménye – nagyon sok egy valamivel több mint ötezer lakosú településre. Nem csoda, hogy Kishegyes emiatt a község más településeihez képest is lemaradt, különösen az utcák betonozása terén. Az utóbbi években, amikor a Tartományi Nagyberuházási Alapnak köszönhetően harminc év után újra elindult az utcák aszfaltozása, csak erről beszélnek, és kevés szó esik a járdákról. Pedig ezek is épültek, csak nem kísérte őket akkora hírverés.

Járdák tekintetében a település sokkal jobban áll, mint az aszfaltozott utcákat illetően. Alig akad olyan utca, ahol – legalább az egyik oldalon – ne lenne betonjárda. Tulajdonképpen az az igazság, hogy a Fő utcát kivéve az utcák többségében csak az egyik oldalon betonozták ki a járdákat, a másikon megmaradt a múlt század elején kiépített téglajárda. Ez alól is vannak azonban kivételek, mint amilyen például az Avar utca, amely az utóbbi 30–40 évben alakult ki, és nincs sem útja, sem járdája, pedig a falu egyik leghosszabb utcájáról van szó ( az igazsághoz hozzátartozik, hogy az utcának – a falu szélén levő utcáról lévén szó –, legalább a fele még be sem épült). A fontosabb járdák esetében meg kell említeni a Kishegyes–Szeghegy kerékpárút folytatásaként a Fő utcán kiépített járdát, két évvel ezelőtt a romatelepi és három évvel ezelőtt a Temető utcán levő járda kibetonozását.

A Temető utca járdája

A helyi közösségben – tudomásunk szerint – járdák betonozását egyelőre sehol sem tervezik. Ezzel szemben az utak aszfaltozását tervezik, akár saját erőből is, de a polgárok is ezt kérik inkább, mint a járdákat. Nem is csoda, hiszen ahol van szilárd útburkolat, ott nem nehéz megoldani a gyalogos közlekedést, a legmostohább időjárási viszonyok közepette sem. Ahogy sokan mondják, az utak helyettesíthetik a járdákat (fordítva ez nem érvényes), sőt, a legelső meleg, tavaszi napon, amikor végigkarikáztam a Hosszú utcán, amelyet két éve aszfaltoztak ki, azt tapasztaltam, hogy valójában sétálóutcának használják hétvégenként, mert – a falu szélén levő utcáról lévén szó – gyér a forgalom, így a gyalogosok sem akadályozzák az autókat és traktorokat, és azok sem a gyalogosokat.

A szélesebb utcákban bizonyára elkerülhetetlen lesz a járdák további építése, de a szűkebb kis utcákban egészen biztosan elegendő lesz az úttest kibetonozása is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás