2024. szeptember 2., hétfő

A Bibliográfus

Pastyik Lászlót köszöntötték 80. születésnapján

A topolyai önkormányzat támogatásával, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság szervezésében Pastyik László topolyai irodalom- és helytörténész, bibliográfus, néprajzkutató 80. születésnapját ünnepelték a Művelődési Ház kiállítótermében szombaton. Az Életfa és Pro Urbe díjas Pastyik Lászlót pályatársai, tisztelői, barátai és ismerősei köszöntötték az ünnepi konferencián. Dr. Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke arra mutatott rá, hogy 2016-ban ő volt az, aki a tekijai Havas Boldogasszony évfordulójára felhívta a figyelmet, akárcsak 2017-ben, a reformáció 500. évfordulójára. Hozzátette, hogy hálával tartozik neki a rengeteg segítségért, azért, hogy önzetlenül segítette a társaság munkáját. Dr. Szőke Anna szerint az ünnepelt valójában igazi polihisztor, de a helytörténet, a bibliográfia, a néprajz az a terület, ahol nagyon otthon érzi magát.

Tomik Nimród alpolgármester, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság elnökségi tagja is méltatta az ünnepelt munkásságát. A társaság tagjaként a mai napig fontos szerepet tölt be az események megszervezésében, a kapcsolatok létrehozásában, az előadók toborzásában, kiadványok megjelentetésében. Az egész Kárpát-medencére kiterjedő kapcsolatrendszert épített ki, amit önzetlenül használ fel a társaság tagjainak kérésére. A Vajdasági Magyar Helytörténeti Társaság fennállásának tizenöt éve alatt 13 évkönyvet adtak ki, melyek mindegyikében szerkesztőként vagy szerkesztőbizottsági tagként Pastyik László is közreműködött. Számos további kiadványnak volt társszerzője, recenzense, vagy más módon segítette a megjelenését. Bibliográfusként 1968 és 1985 között tizennyolc füzetben jelentette meg A jugoszláviai magyar folyóiratok és lapok magyar irodalomtörténeti repertóriumát, irányt mutatva a szellemi építkezés és az értékőrzés tekintetében. Munkáját tanítványainak sora követte. Ők ma is példaképüknek tekintik. Több mint fél évszázada kiemelkedően aktív szerepet tölt be a helytörténeti kutatások, az irodalom, a bibliográfia és a néprajz terén is.

Az ünnepelt elmondása szerint sok minden történt a nyolcvan év alatt, de utólag az egész olyan, mint egy pillanat. Sokat olvas, és most is folyamatosan dolgozik. Többi között Herceg János összegyűjtött tanulmányainak a negyedik kötetét készítik elő, emellett Bálint Sándornak, a nagy szegedi tudósnak a temesközi látogatásai, valamint az egykori királyi Jugoszláviában megtett útjai feltérképezésén is dolgozik. A Temesközről sokat írt, feledésbe merült viszont, hogy bejárta a horvát kegyhelyeket is, és azokról is sok szép írása jelent meg, ezeket is most dolgozza fel. A rá jellemző szerénységgel emelte ki, mennyire hálás a kollégáknak, pályatársaknak, akik segítették munkáját.

Az ünnepi konferencián Bárth János magyar néprajzkutató, történész, nyugalmazott múzeumigazgató, Besnyi Károly bácskosssuthfalvi helytörténész, Ternovácz István újságíró és Nagy Tibor történész értekezett az ünnepelt munkásságáról.

 

Nyitókép: Tóth Péter felvétele