2024. szeptember 2., hétfő

Gyertyaöntés, bútorfestés, gyöngyfűzés

Három szakkör is indult Topolyán, és továbbiakra lehet számítani

A topolyai Fekete Edit óvónő gyermekkora óta kézműveskedik. Édesanyja, Simon Julianna által szerette meg a tárgyak kézzel készítésének módját, s ezt a tudást alkalomadtán fejleszti, illetve továbbadja a kézműveskedés iránt érdeklődőknek. Fekete Editet a Topolyán indított szakkörről kérdeztük.
– Tavaly sikeresen elvégezte a Szakkörvezetés módszertana elnevezésű képzést. Milyen kompetenciákra tett szert a tanfolyam során?
– A szakkörvezetés programot az interneten láttam meg és nagyon megragadta a fantáziám. Ilyen módon végeztem el a 60 órás akkreditált tanfolyamot Magyarkanizsán. A Szakkör programot a Nemzeti Művelődési Intézet támogatja, a vajdasági koordinátora pedig a Felnőttképzők Regionális Hálózata. Ezt a tanfolyamot azért végeztem el, mert így behatóbb ismereteket szereztem arról, hogyan is kell jól megszervezni és levezetni az ilyen programokat, amelyek nem állnak tőlem távol a munkámból kifolyólag és egyesület vezetőként sem. Az akkreditált szakmai továbbképzés során olyan kompetenciákat szereztem mint a kiállításszervezés módszertana, szakkörök önálló tervezése, szervezése, csoportok menedzselése vagy a megismert közösségi jó gyakorlatok adaptálása.
– Topolyán is szervezett kézműves szakkört. Mit készítenek egy-egy foglalkozáson a résztvevők?
– Tavaly három szakkör tematikájából vizsgáztam: gyertyakészítésből, bútorfestésből és gyöngyfűzésből. Topolyán ezeket a szakköröket indítottam el, más-más egyesületbeli tagokkal. A Mega Mozaik keretében a gyertyakészítést, a Nagyapáti Kukac Péter Társulatban a bútorfestést, a Kodályban pedig gyöngyfűzést. Bárki részt vehet ezeken a programokon, nem kell egyesületi tagnak lennie. Egy-egy csoport öt vagy valamivel több fős, és a kiválasztott aktivitáshoz az intézet biztosítja az eszközöket és az anyagot. A bútorfestői csoportban van egy tornyosi tagunk is, de a falvakban még nem szerveztem szakköri programot, de amennyiben lesz érdeklődő, szívesen indítok.
– Mely szakkör a legkedveltebb?
– A gyertyaöntési szakkör a legkedveltebb, többen már jelezték nekem, hogy szívesen részt vennének rajta. Csodás dolgokat alkotunk, új anyagokkal ismerkedtünk meg, minden pillanatát élvezzük. A bútorfestői foglalkozások már komolyabb hozzáállást, sok gyakorlást igényelnek, hogy megfelelően tudjunk íveket rajzolni megfelelő ecsettartással, de a tudásunk egyre bővül, hiszen néprajzi elemekkel van telítődve a képzés. Számomra igazi kihívás és minden csoporttagnak az, de büszkék vagyunk a munkánkra. A gyöngyfűzés során oda kell figyelnünk minden gyöngyszemre, amikor sok türelemmel elkészül egy-egy alkotás, az a szemnek igazi tápláléka lesz.
– Kézműveskedés terén szeretné továbbfejleszteni magát?
– Ebben az évben is indulnak szakkörök, és a terveim szerint szeretnék újakat megtanulni és vezetni is. Talán a kereten való szövést, a nemezelést tudnám elképzelni, de a natúr kozmetika is nagyon vonzó számomra. Minden szakkör 20 foglalkozást irányoz elő, amikor minden anyagot felhasználunk és elkészülnek az alkotások, kiállítást fogunk szervezni, amelynek időpontját májusra tervezem – mondta Fekete Edit, aki hangsúlyozta, hogy minden érdeklődőt idejében értesítenek a kiállítás időpontjáról.

Nyitókép: Fekete Edit és a bútorfestő szakkör / Fekete Edit felvétele