2024. szeptember 2., hétfő

Topolyai diákok újabb sikerei

Rencsár Béla és Rencsár Ágnes a Palóc Társaság pályázatának díjazottjai

A Palóc Társaság immár 28. alkalommal hirdette meg a magyar kultúra napja alkalmából a Kárpát-medencei esszéíró pályázatát, amelyre ezúttal 106 pályázótól összesen 101 pályamű érkezett be. A díjkiosztó ünnepségére január 27-én került sor Budapesten a Klebelsberg Kastélyban. Két topolyai diák és mentoruk is elutazott, a diákok pedig díjakat vehettek át, tovább öregbítve városunk hírnevét. A középiskolások kategóriájában Rencsár Béla II. helyezést ért el, testvérhúga, Rencsár Ágnes pedig különdíjat kapott.
Mentoruk, Éter Pandurcsek Bettina magyartanár, a Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon pedagógusa elmondta, hogy a Felvidékről, Erdélyből, Kárpátaljáról, Őrvidékről, Magyarországról, vagyis az egész Kárpát-medencéből küldtek pályaműveket. A Felvidékről 45-en jelentkeztek, az anyaországból összesen 51-en neveztek be, emellett Erdélyből 7 fő, Délvidékről 2 fő és Kárpátaljáról 1 fő. Idén a Délvidékről egyedül a topolyai iskola diákjai jelentkeztek, a Rencsár testvérpár. A pályázati kiírás célkitűzése az volt, hogy a magyarországi és a határon túli fiatalok gondolataikkal járuljanak hozzá a trianoni szétszakítottság ellenére is élő nemzeti összetartozás eszméjének terjesztéséhez és a magyarságtudat megszilárdításához. Több mint száz dolgozat érkezett be. A topolyai diákok állatorvosi szakon tanulnak, Béla egy hagyományos temerini disznótorról írt, Ágnes pedig a szülőhelyéről. A díjátadón Z. Urbán Aladár, a Palóc Társaság elnöke, a magyar kultúra lovagja mondott ünnepi beszédet. Köszönetet mondott a Kárpát-medencei magyarok összetartozását megszilárdító 28. tanulmányírói pályázat résztvevőinek. A hagyományokhoz hűen a beérkező pályaműveket a Kolczonay Katalin magyartanár, a Trianoni Szemle olvasószerkesztője vezette bizottság értékelte. A megjelent vendégeket Szollár Péter Polgári Művelődésért Alapítvány igazgatója is köszöntötte. Az esemény fővédnöke Kókay Krisztina Ferenczy Noémi-díjas textilművész, az MMA rendes tagja volt.
A tanárnő kiemelte, hogy Vajdaságból senki más nem küldött munkát, még általános iskolákból sem jelentkeztek, ami korábban egyébként még jellemző volt. Most csak Béla és Ágnes pályaműve érkezett be Vajdaságból, ők viszont mindketten a díjazottak között voltak. Élmény volt ott lenni, a díjkiosztó helyszíne mindig változik, most először választották a Klebelsberg Kastélyt. 
Három kategóriában díjazzák a dolgozatokat: általános, középiskolás és felnőtt. Minden kategóriában díjakat osztanak ki, és van abszolút győztes is, valamint különdíjak. Kiemelte, hogy a fiatalok az írásaikat szüleik elbeszélései nyomán készítették el. Bettina tanárnő szerint a gyerekek megnyilvánulásain és teljesítményükön a szülői nevelés és a temerini általános iskola odaadó pedagógusainak munkája is tükröződik. 

Nyitókép: A Rencsár testvérek, Éter P. Bettina és Z. Urbán Aladár a díjkiosztót követően / forrás: Mezőgazdasági Iskola