2024. szeptember 2., hétfő

Két évtized a hagyományápolás szolgálatában

Kézműves-foglalkozásokat oktatnak Bajsán

A bajsai Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre tagjai az év ezen időszakában is nagyon aktívak. A civil szervezet elnöke, Szuhankó Ruzsena elmondta, hogy a fiatalok körében is van érdeklődés a hagyományos kézműves technikák megismerése iránt, ezért minden kedden 15 órától a helyi közösség termében a szövést, a gyékényszövést, valamint a csuhézást lehet megtanulni. Ruzsena férje, Szuhankó Sándor az egyik ritka olyan személy Vajdaságban, aki aktívan foglalkozik gyékényszövéssel, gyékényfonással, és oktatja is mindkettőt. Gyermekként egykor a nagyapjától, majd az édesapjától és a falubeliektől tanulta a gyékényezést. Az alapanyagot szeptemberben gyűjtik, a Krivaja folyóban a széleslevelű gyékény ma is megterem.
A gyékényből készült használati tárgyakat évszázadokkal, talán évezredekkel ezelőtt is készítették azokon a helyeken, ahol a növény a természetben előfordult. Szőnyeget, ágyat, szakajtót, méhkast, falvédőt, strapabíró szatyrokat készítettek belőle. Régen voltak, akik a gyékényfonásból éltek, parasztkocsiszámra készítették be szeptemberben télre maguknak a nyersanyagot. A gyékényből szőtt szőnyegeket, falvédőket, vánkosokat, szakajtókat, tojástartókat, edényalátéteket, szőnyegeket piacokon, vásárokon értékesítették.
A bajsai Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének foglalkozásai keretében Sándor önzetlenül osztja meg tudását, tapasztalatait az érdeklődőkkel. Ruzsena hangsúlyozta, hogy a foglalkozások mindig ingyenesek, mindenkit szeretettel várnak. Valójában szívügyük, hogy legyen majd a jövőben is, aki ezt a tudást birtokolja, majd továbbadja. Keddenként most nemcsak Bajsáról, de más településekről, például Kishegyesről is járnak hozzájuk olyanok, akik a hagyományos mesterségek iránt érdeklődnek.
Elmondta még, hogy március elején Békéscsabára utaznak, ahol részt vesznek a XIX. Kárpát-medencei Népi Textilfesztiválon. Az egyesület létrehozásának huszadik évfordulóját azt követően áprilisban tervezik majd méltó módon megünnepelni. Július elején pedig a hagyományos kézművestáborukat is megszervezik előbb felnőttek, majd gyerekek részére is.
Szuhankó Ruzsena tavaly a Pro Cultura Hungarica díjban részesült. A magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetésében és terjesztésében, valamint a magyar nemzet és más nemzetek művelődési kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szerzett, ez szerepelt abban az indoklásban, amelyet a külföldi állampolgárok részére adományozható díj átadásakor publikáltak.

Használati tárgyak készíthetőek gyékényből / Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének felvétele

Használati tárgyak készíthetőek gyékényből / Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének felvétele

Nyitókép: Bárkit szívesen látnak a keddi összejöveteleken, aki szövést, gyékényszövést, valamint a csuhézást szeretne tanulni / Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének felvétele