2024. december 22., vasárnap

Egészséges életmódra nevelés

Dr. Halasi Szabolcs előadása Topolyán

A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárban dr. Halasi Szabolcs, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánhelyettese könyvbemutatóval egybekötött előadást tartott, melynek folyamán bemutatásra került az MTTK kiadványa, a Halasi Szabolcs – Lepeš Josip – Milić Zoran – Bagi Boján közös szerzőségében megjelent Egészséges életmódra nevelés című kötet is. A neves előadót a könyvről, illetve a gyerekek egészségét érintő felmérésekről kérdeztük.

Mi volt a tankönyv létrejöttének fő motivációja?

– Már régóta érlelődött bennünk, hogy megírjuk az Egészséges életmódra nevelés című könyvet. Megírásának két oka volt, az egyik az, hogy a hallgatóink jövendőbeli tanítók és óvópedagógusok, ezért szerettünk volna nekik olyan útravalót adni, amit később alkalmazni tudnak majd a gyerekek nevelésében, ha egészségesebbek a gyerekek, akkor egészségesebb felnőttek is lesznek. A másik oka az volt, hogy tisztában legyünk a statisztikai mutatókkal. A statisztikák, és úgy gondolom, hogy egy ilyen könnyen olvasható tankönyv, ami mindenki számára érthető, sokat jelenthetnek abban, hogy egy picit egészségesebben éljenek a gyerekek. Itt a több testmozgásra, a táplálkozásra, a napi ritmusra való odafigyelésre, az okoseszközök tudatos használatára és a higiéniai szokások kialakítására gondolok. A napi ritmusba beletartozik a reggeli ébredés, a nap közbeni tevékenységek végzése, illetve az is, hogy a gyerekek mennyit alszanak, hiszen ez a mai világban folyamatos problémát jelent.

A könyvben leírtak hogyan valósulnak meg a gyakorlatban?

– Nem csak beszélek róla, saját magam is igyekszem így élni, viszont a gyakorlatban nemcsak a saját gyerekeimmel, hanem a sportiskolában is nagyon hatásos változásokról tudunk beszámolni, úgy, hogy kis lépésekben változtatunk. Így lehet azt elérni, hogy a napi jó szokások kialakuljanak, rögzüljenek, majd ezeket később igényelje is az adott személy – ebbe az irányba szeretnénk elmenni. Mindenképp gyakorlati tanácsokkal is szeretnénk ellátni az olvasókat.

A tanácsokat a felnőttek is alkalmazhatják?

– Szerintem az a legjobb, ha a szülők és a gyerekek egyaránt alkalmazzák. A szülők valamilyen szinten példát mutatnak a gyerekeknek, ezáltal, ha a szülők ezeket betartják, vagy igyekeznek ehhez tartani magukat, lehet, hogy a gyerekek nem fogják egyik napról a másikra megváltoztatni a szokásaikat, de az valahol a kisagyukban rögzül, és hosszú távon végezni fogják azokat a gyakorlatokat, vagy úgy fognak táplálkozni, vagy odafigyelnek majd valamilyen szinten a napi okoseszköz-használatra.

A gyerekek egészségét tekintve milyenek a statisztikák?

– A személyes felméréseimet tudom kiemelni. Egy korábbi kutatásomból, ami nem reprezentatív, hiszen 60, 70 első osztályos gyerekkel végeztem a felmérést, kiderül, hogy 60 százalékuk lúdtalpas. Az Egészségügyi Világszervezetnek végzett kutatás során 2500 gyereket mértünk fel egész Szerbiában, én Vajdasággal voltam megbízva. 2015-ben 30,1 százalékuk, míg 2019-ben megközelítőleg 34,3 százalékuk volt túlsúlyos vagy elhízott. A 2023-as felmérésben nem vettem részt, ugyan nem publikálták az eredményeket, viszont azt el kell mondani, hogy közben volt egy Covid–19 világjárvány is, tehát feltételezzük, hogy a mutatók még tovább romlottak – nyilatkozta dr. Halasi Szabolcs, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dékánhelyettese.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Juhász Erzsébet Könyvtár felvétele