2024. július 16., kedd

Zenével varázsolnak

Bácskossuthfalvi Ifjúsági Fúvószenekar a néhai Gracza Antal tiszteletére adott vérpezsdítő emlékkoncerttel, majd az utána következő sütivásárral megtöltötte érdeklődőkkel az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központ tánctermét. A közönséget Ognjenović Réka tanárnő köszöntötte, és avatta be egy-egy zenemű kulisszatitkába, a felkészülés folyamataiba.

– Igyekeztem olyan vegyes repertoárt összeállítani, amely mindenkihez közel áll, tartalmaz új és régi, fülbemászó dallamokat. A hangverseny lehetőséget adott a legkisebbek, leendő zenekari tagjaink bemutatkozására, ugyanakkor a kamarazenei darabokkal, szólófellépéssel egy kis virtuozitással is megajándékoztuk a közönséget. A gyerekek lelkesek, és örömmel vesznek részt a munkában, 24 helyi diák játékát néhány felnőtt egészítette ki. Gracza Gabriella már oszlopos tagunk, a Topolyai Zeneiskola tanára, Szitás Tamás is csatlakozott hozzánk, és Madarasról is érkeztek vendégfellépők – tudtuk meg, mint ahogy azt is, hogy a zenekar jelenleg az öblös tuba hangszer megszólaltatóját keresi.

– Diákkoromban ez úgy működött, hogy Gracza Antal tanár úr, ahogy jelentkeztünk a zenekarba, ránk nézett, és kijelölte, hogy ki melyik hangszer megszólaltatására alkalmas fizikailag. Ma, ahogy az internetnek köszönhetően kinyílt előttünk a világ, a gyerekek már kész ötletekkel fordulnak hozzám, hogy ki melyik hangszeren szeretne játszani. Sokan azt hiszik, hogy a tuba nem egy „fontos” tagja a fúvószenekarnak, pedig nagyon is sok múlik az öblös hangján – tette hozzá a zenekarvezető, aki Mészáros Boglárkával együtt igyekszik tovább éltetni Gracza Antal szellemiségét Bácskossuthfalván.

– Nagyon sokat köszönhet az egész falu a tanár úrnak, többünk életének is irányt és célt mutatott. Jómagam tőle kaptam először hangszert a kezembe, ő szerettette meg velem a zenét, aminek köszönhetően választottam ki a középiskolát, és folytattam az egyetemi tanulmányaimat. A tanár úr leánya először cintányérral csatlakozott hozzánk, majd miután fuvolahiány mutatkozott, szinte néhány nap alatt elsajátította a hangszer használatát– mesélte Réka, aki háláját fejezte ki Topolya községnek és a helyi közösségnek a támogatásokért, illetve a Magyar Nemzeti Tanácsnak, amelynek a közreműködésével karbantartják a hangszereket. A gyerekek hamarosan a mórahalmi Szent Erzsébet Gyógyfürdőbe veszik az irányt, az utat a Kasza Attila Asztalosműhely támogatása teszi gördülékenyebbé. Hogy a gyerekeket meg tudják ajándékozni finom fagyival, ennek érdekében a koncerten sütivásárt tartottak a szülők közreműködésével.

Nyitókép: Kazinczy Paszterkó Diana felvétele