Amikor a mezőgazdaságban tevékenykedők helyzetéről olvasunk beszámolókat, általában a szántóföldi növénytermesztésben, valamint az állattenyésztés valamely szektorában tevékenykedők, mostanában pedig a málnatermesztők nehézségeiről értesülünk. A zöldségszektornak talán kevesebb figyelmet szentelünk, pedig az utóbbi években ott is sokasodnak a nehézségek. Az állandósulni látszó július–augusztusi, szinte csapadékmentes időszakban ez a tevékenység megfelelő vízutánpótlás nélkül nem lehet sikeres. Az olyan problémák is megjelennek, mint a hősokk, a hőstressz, amelyek szintén kedvezőtlenül befolyásolják a zöldségtermesztést. Mindez olyan fajták termesztését is kockázatossá teszi, amelyek esetében korábban nem merültek fel komolyabb gondok. Batáta, földimogyoró termesztésével egyesek már nemcsak hobbi szinten, hanem profitorientált tevékenységként is foglalkoznak.
A mezőgazdaság a világon mindenhol fontos gazdasági szektor. Az agráriumban tevékenykedők pedig a legértékesebb munkavállalók közé tartoznak. Sajnos sokszor nem is kapják meg a megérdemelt elismerést, pedig valójában ők a mindennapi élet ismeretlen hősei. A tetten érhető klímaváltozás, a melegedés nemcsak a növénytermesztés környezeti feltételeit, ezen keresztül a termesztés egész folyamatát változtathatja meg alapvetően, hanem a mindennapi életünkre is hatással van.
A bajsai Szép házaspár, István és Ildikó jól ismert azok előtt, akik időnként vagy rendszeresen megfordulnak a topolyai piacon. Évek óta ott vannak a keddi és a szombati piacokon. Portékájukról kevesen tudják, hogy nem csak tetszetős, de vegyszermentesen, vagy minimális vegyszerhasználat mellett termelt zöldségfélékről van szó. Szép István elmondása szerint nem könnyű az ágazatban tevékenykedők helyzete. Fóliasátras és szabadföldi termesztéssel is foglalkoznak. Kezdetben paradicsomot és paprikát termeltek, majd fokozatosan szélesítették a kínálatot. Burgonyát, cukkinit, karalábét, zellert, uborkát, zöldbabot és egyéb zöldségféléket termesztenek. Törekednek lehetőség szerint teljesen kizárni, illetve minimalizálni a vegyszerhasználatot. A rovarok ellen például nem vegyszerekkel, hanem feromoncsapdákkal védekeznek. A paradicsomot a gombabetegségektől vegyszermentes megoldásokkal próbálják megóvni. A klímaváltozás, a nagy melegek, aszályos időszakok azonban számukra is komoly kihívásokat jelentenek. Szép István elmondta, többször megfordult a fejében, hogy feladják, felhagynak a tevékenységgel, felesége viszont cáfolta, hogy valóban lenne ilyen szándékuk. Szép István aztán hozzátette, valószínűleg nem hagynak fel a zöldségtermesztéssel, de szerkezetváltást hajtanak végre. Egyes zöldségféléket, amelyek már nehezen megtermelhetők az aktuális körülmények között, kiiktatnak a termelésből. Olyanokat viszont, amelyek jól tűrik a nagy melegeket, nem árt nekik annyira az erős UV-sugárzás, a perszelő napfény, a jövőben bevonnának a termelésbe.
Nyitókép: Tóth Péter felvétele