2025. január 22., szerda

Medvék még nincsenek

Erdélyből is érkeztek az Arcus Környezetvédő Egyesület nyári táborába

Vasárnaptól vasárnapig, július 21-étől 28-áig tart az idén a 34. alkalommal megrendezett topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület nyári tábora. Ezúttal igen népes a kampusz, 62 gyerek és 25 felnőtt szakember és kiszolgáló táborozik az egykori Kiss Lajos kastély közelében. Még Hargita megyei résztvevők is vannak. A korábbi évekhez hasonlóan a gyerekek elméleti és gyakorlati foglalkozásokon ismerkedhetnek meg a környezettel és a természetvédelemmel több szakcsoportban. Harkai Ákos, az Arcus elnöke elmondta, a fiatal résztvevők a már jól bevált módszerek szerinti programokon vehetnek részt, amelyek magába foglalják az általános iskolás biológia- és kémiatananyag kiegészítését, alapvető növény- és állatismeret elsajátítását, valamint az általános ökológia és természetvédelem ismertetését. Naponta neves vajdasági szakemberek előadásait hallgathatják a táborlakók.

–  Elsősorban felsős, illetve középiskolás diákok jelentkezését vártuk, az alsó korhatárt 10 évnél húztuk meg, felső korhatár viszont nincs. Valójában nyitottak vagyunk, és az érdeklődők is nyugodtan kijöhetnek hozzánk, megnézhetik, hogyan zajlik egy nap. Nyolc szakcsoportot sikerült az idén indítanunk. Ezek a madár-, a növény-, rovar-, pók- és haltani, a kétéltűek és hüllők szakcsoportja, illetve mikrobiológiai és környezettani szakcsoport is – nyilatkozta.

Mivel ez a rendezvény sátortábor, nagyban függ az időjárástól is az esemény. A napokban kicsit esett az eső, de az elnök elmondása szerint ez nem okozott gondot számukra.

 – Továbbra is ragaszkodunk ehhez. Fontosnak tarjuk, hogy kicsit kiszakadjunk a komfortzónából. A szokásos helyen, az egykori Kiss Lajos kastély közelében rendeztük meg az eseményt. Egy hétig, úgymond nem közel, de azért nem is annyira távol a civilizációtól.

– Egyesületünkből többen voltunk az előző évben Romániában, a Duna-deltánál egy gyűrűző táborban. Valójában ez kutatói expedíció volt, rajtunk kívül egy kolozsvári csapat is részt vett ezen az eseményen, és a beszélgetések során felmerült a lehetőség, hogy eljönnének a táborunkba. Többen is eljöttek segíteni, van, aki a konyhán kisegítő, van, aki a szabadidőprogramok szervezését és lebonyolítást segíti, és vannak fiatal táborlakók is. Ezenkívül egy pályázati kiíráson keresztül, egy civil szervezettel együttműködve, Gyergyóremetéről is eljött hét diák két felnőtt kíséretében – mondta. Azt is hozzátette, hogy támogatók nélkül nem sikerülne ilyen formában megszervezni a tábort. Köszönetet mondott Topolya község önkormányzatának, a tartományi oktatási titkárságnak, illetve a Nemzeti Együttműködési Alapnak a támogatásért. Minden évben lényegében a nulláról kezdik az építkezést, sátorokat állítanak, amelyekben alszanak, de kell konyhasátor és olyan is, amelyben az előadásokat tartják. Montázs-illemhelyet és tábori tusolót is ki kell alakítaniuk. Ez komoly munkát igényel.

A Topolyai-tóra már harmadik éve az alacsony vízállás jellemző. Ez számos madárfajt vonzott ide. Pajzsos cankót, gólyatöcsöt, nagy godát, nyári ludakat is megfigyeltek itt. A madarász szakosztály vezetője, Sihelnik József, a pókászokat Vukajlović Pecze Natália irányítja. Számos faj megtalálható vidékünkön: a dajkapók, szongáriai cselőpók, különféle keresztespókok, álkaszáspókok is előfordulnak. Az igazán veszélyes mérges pókok vidékünkre és Európára sem jellemzőek.

Balázs Kercsó Attila földrajz szakos tanár feleségével és hét gyerekkel Romániából jött el.

– Gyergyóremete Hargita megyében, Székelyföld szívében található. Egy hatezres település, kilencen jöttünk, két felnőtt és hét gyerek. A feleségemmel mi vagyunk a felnőttek, van még négy lány és három fiú. A négy lány valójában már a harmadik éve vesz részt a táborban. Most három fiú is eljött, máris mindenki azt mondja, hogy jövőre is jövünk – nyilatkozta. Hozzátette, hogy a flóra és a fauna is sokban különbözik attól, amit otthon tapasztalnak. Ha Székelyföld, akkor mindenkinek a medvék jutnak eszébe, és elmondása szerint ők valóban a nagyvadakhoz szoktak inkább. Ezért most furcsa, de egyben nagyon érdekes számukra az itt élő, apróbb termetű fajokkal megismerkedni.

Harkai Ákos (Tóth Péter felvétele)

Harkai Ákos (Tóth Péter felvétele)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nyolc szakcsoportban folyik a munka (Tóth Péter felvétele)