Hatodik alkalommal tartottak burgonyanapot a Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon tangazdasága területén. Fenyvesi Árpád, a tanüzem vezetője üdvözölte a jelenlevő tanulókat, termelőket és a magyarországi vendégeket, majd elmondta, hogy az első oktató-tájékoztató rendezvényt nyolc éve tartották kiskunhalasi partnerük, a Bács Gazda-Coop Kft. vetőburgonya-nagykereskedés közreműködésével.
– A burgonya alapvető élelmiszer, de rendkívül keveset tudunk róla, annak ellenére is, hogy az ember hétezer éve fogyasztja. A vidékünkön főleg a piros és a sárga héjút különbözteti meg egy átlagember, pedig több mint 5000 fajtát tartunk számon. Ez a rendezvény arra is lehetőséget ad, hogy bemutassuk a klímánkhoz leginkább alkalmazkodó fajtákat, illetve azokat, amik majd a jövőnket határozzák meg.
Fenyvesi Árpád azt is elmondta, a tangazdaság területén az intézmény szaktanárai és az általános mezőgazdasági technikusi szak diáksága részt vesz a szabadföldi és a melegágyas termelésben, az azt megelőző talajelemzésben, az ültetésben, az öntözéstől a növényvédelmen át a betakarításig. Összesen 400 m² területen termesztik a világban elismert holland, skót, francia, dán és bolgár fajta nemesített burgonyát.
– A burgonyanapon a nyári gyakorlatukat töltő leendő másodikosaink voltak jelen. A termelők pedig Észak-Bácska homokosabb, lazább kötésű talajú burgonyatermelő vidékeiről érkeztek, illetve Topolya községből. A tapasztalatunk azt mutatja, hogy a kötöttebb talajú feltételeink is alkalmasak a burgonyatermelésre, nekünk a fóliasátras termelés hozott nagyon szép eredményeket – nyilatkozta a tangazdaság vezetője.
A vásárló szemszögéből a burgonyánál az ízvilág mellett nagyon fontos szempont a forma, a nagyság, a termelőnél már az eltarthatóság és az ellenálló képesség is lényeges. A Bács Gazda-Coop Kft. tulajdonosa, Szabó Lajos nevében Bíró András kereskedelmi igazgató köszöntötte hallgatóságát, és ismertette a vetőmagpiacon 30 éve jelen lévő vállalat tapasztalatait.
– A termelők több okból is keresik az európai piacon is népszerű nemesített vetőmagfajtákat, azaz a fehér címkével ellátott gumókat. Az úgynevezett elit fajták magjai nem hordoznak vírusokat, és frissebbek, tehát több nedvességet tartalmaznak a gumók, és garantáltan jobb termést adnak. Sajnos az évről évre újravetettek hozama folyamatosan csökken. Az idei termést ezekben a napokban takarítják be, később lesz róla számadás. Annyit tudunk, hogy bizonyos vidéken az esőzések miatt belerohadt a vetőmag a földbe. Az előző év sem kedvezett a burgonyának, mert a tavaszi csapadék miatt később került a földbe, és utána nagy volt a szárazság. Mivel a komoly aszállyal, az erős napsütéssel járó nyaraink azt hozzák, hogy locsolás és takarás nélkül ellehetetlenülnek a kiskertek és a nagybani termelés is, ezért a kereskedőházak is arra törekednek, hogy a megváltozott időjárási körülményeinkhez alkalmazkodó fajtákkal foglalkozzanak. Olyanokkal, amik Dél-Európában vagy az afrikai kontinensen beváltak, és kevesebb öntözéssel jobban tűrik a kánikulát. Ilyen a sárga héjú hindfajta, a sensation, és a piros héjú kyra, amihez nagy reményeket fűzünk – hallhattuk.
A Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon igazgatója, dr. Horváth Zsolt elmondta, hogy ugyan a nyár a legtöbb tanintézményben a vakáció jegyében telik, de a tangazdaság területén ilyenkor sem áll meg az élet.
– A burgonyanap nemcsak a diákságunknak fontos, hanem néhány termelő is ellátogatott hozzánk. A tanulók szempontjából ennek azért van jelentősége, mert motiválja őket. Az elméleti tanulmányaik és a termelésben szerzett gyakorlat mellett más tapasztalatokkal is találkozhatnak. És miután közelebb kerültek diákjaink a témához, az is előfordulhat, hogy ez meghatározza a jövőbeni foglalkozásukat. Annál is inkább, mert a környékünk legnagyobb burgonyatermelői a közeli homokvidéken gazdálkodnak. Az utóbbi években egyre több gyümölcsöst számoltak fel, és ültették be burgonyával. Csakhogy a tangazdaságunkban előállított krumplifélék az ékes bizonyítékai annak, hogy kitűnő hozamokat lehet elérni bizonyos fajtákból a mi talajunkon is – mondta az igazgató. A rendezvényen elhangzott az is, hogy Kiskunhalason a Sóstó Csárda területén október 4-én és 5-én tartják meg a 10. Burgonyanapokat a Bács Gazda-Coop Kft. szervezésében, ahova vidékünkről is várják az érdeklődőket.
Nyitókép: Létezik olyan burgonya, ami 60 nap alatt beérik, másik fajtát hosszabb ideig lehet tárolni, néhány pedig ellenállóbb a betegségekre (Fotó: Kazinczy Paszterkó Diana)