2024. december 22., vasárnap

Fürdőzés gyönyörű fák ölelésében

A nyár legmelegebb napjaiban hétköznap is tömve a bajsai medence

Matuzsálem korú fák, gyönyörű őspark mellett hűsölhetnek azok, akik ellátogatnak a bajsai medencére. A falu 25 × 33 méter kerületű, 1,20-tól 2,1 méter mélységű fürdőjébe a helyiek mellett sokan járnak Topolyáról és a falvakból, de a környező községekből is. Erről tanúskodnak a leparkolt autók rendszámtáblái. A nagyszabású felújítás óta ez a fürdő negyedik nyara, és második éve annak, hogy a községi tanács határozata értelmében a Topolya Völgyei Természeti Park, a Topolyai-tó horgászvizének és a kemping felügyeletét is ellátó topolyai Aqua Top Turizmusfejlesztési Kft. szárnyai alatt üzemel – tudtuk meg Ivanics Zoltán igazgatótól.

– A bajsai fürdő üzemelése az iskolai vakációval összhangban történik immár évek óta, június 15-én nyílt meg és várhatóan szeptember 1-jéig tart az idei szezon. Miután a helyi közösség hivatalosan nem lehet a fürdő üzemeltetője, ezért vette át ezt a szerepet az Aqua Top két éve. Ez azt jelenti, hogy a pénzforgalom felügyelete, a fürdőben nyitástól zárásig dolgozó 9 munkás: két takarító, két karbantartó, két jegyszedő, két vízimentő és az éjjeliőr alkalmazása a mi feladatunk. Valamennyi munkás bajsai, a helyi közösség illetékesei pedig a praktikus üzemeltetési feladatokban nyújtanak segítséget, hiszen azonnal reagálhatnak a szükséges teendőkre, a gyors megoldást kívánó problémákra – nyilatkozott Ivanics Zoltán. 

Plohl Edvin, a bajsai helyi közösség titkára elmondta, hogy a falu vezetése szívügyének tartja a fürdő üzemeltetését. Ahogy eddig, úgy az idén is odafigyeltek még a szezon előtt az előkészületekre, de közben is szükség volt arra, hogy a helyi közösség munkásai is besegítsenek a karbantartási munkálatokba. 

– Az idei extrém meleg időszak kimutatható a bajsai fürdőmedence látogatottsági mutatóin is, becsléseink szerint a nyitás óta az idén 15 ezer fürdőző látogatta meg. Ez bizonyos mértékben kimutatható a bevételeken is, de mivel szinte mindennek megemelkedett az ára, az energiahordozóktól a vegyszerekig, ez sajnos a fürdőre is hatással van. Elengedhetetlen volt minimálisan, 50 dinárral megemelni a belépőjegyek árait. Így a nem helyi felnőttek 300 dinárét léphetnek be a fürdőbe, a Teleházban igényelhető Bajsa kártyával rendelkező helyiek 250 dinárért, a 7-től 15 éves nem helyi gyerekek 200 dinárért fürdőzhetnek, helyiek számára ingyenes a belépő. Minden 7 évnél fiatalabb gyermeket ingyenesen pancsolhat. A szezonjegy ára a helyieknek 3000 dinárba kerül, a nem helyieknek 4000 dinár. A fürdőben található toalett, tusoló, öltöző. A büfé üzemeltetője üdítőket, koktélokat, csapolt sört, hot dogot, lángost, fagylaltot és kávét is kínál a vendégeknek. A fürdőben lehet még szabadtéri biliárddal és asztalitenisszel játszani. A gyerekek úszóiskolába járhattak július végén és augusztus elején – tudtuk meg Plohl Edvintől, aki azt is hozzátette, hogy a pázsit karbantartása és a vegyszerezés nem kevés energiájába kerül a munkásoknak, de hogy a fürdőzőket a megfelelő körülmények várják, a helyi közösség is a rendelkezésére bocsájtotta az emberi erőforrásait. Például a pázsit karbantartásához vagy a víz minőségének a fenntartása, azaz a vegyszerezés okán.  

– A bajsai fürdőt egyedivé teszi a körülötte lévő gyönyörű park, a méretes fák, de ez nem kevés kihívást hoz magával, ami a karbantartást illeti, hiszen kiemelt figyelmet kell fordítani a medencébe hulló falevelekre. Az idén a helyi közösség befektetett egy 500 ezer dinár értékű robottisztító eszközbe, ami ugyan nem helyettesíti az emberi erőt, de jelentősen megkönnyíti a feladat elvégzését, különösen a medence közepén. A meglévő napágyak mellett sikerült néhány újat is vásárolnunk, amit a látogatóink 300 dinárért vehetnek igénybe. Amennyiben a fürdőzés végén visszaviszik a napágyat, 100 dinárt visszakapnak a bejáratnál. A falut átszelő Krivaj a medence mellett folyik el, szerencsére az elmúlt évekhez képest mérséklődött a szennyezettsége – zárta a helyi közösség titkára, aki azt is elmondta, hogy Bajsa nagy álma, hogy a nagy medence mellett gyermekpancsolót is kiépítsen. Miután sikerült az adminisztrációs előkészületeket befejezni és az engedélyeket beszerezni, a tervek szerint őszre megkezdhetik a konkrét építkezést. A munkálatokra a helyi közösség 4 millió dinárt különített el. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A bajsai medence mindennap 10 és 19 óra között látogatható (Fotó: Kazinczy Paszterkó Diana)