2024. október 31., csütörtök

Az ősz színpompáját gazdagítják

Az extrém nyár miatt gyengébb a virágválaszték – A termesztők egy része a tavalyi áron árulja a krizantémot

Az idei hosszantartóan száraz és szokatlanul meleg nyár mindannyiunkat megviselt. Amíg mi a klimatizált helyiségek hűvösében, az állatok a fák és a bokrok árnyékában keresték a menedéket, a növényeknek nem volt választásuk. Ez pedig rányomta a bélyegét a vegetációra, a virágkertészetek például legalább 30%-os veszteséggel számolnak. Erről is mesélt Bácskossuthfalván Tápai Angéla, aki családjával már több éve termeszt szabadtéri és fóliasátras vágott és cserepes virágot.

– Az idei időjárás hatalmas kihívás volt, és komoly aggodalmak elé állított bennünket, termelőket, de elsősorban a növényeknek volt stresszes. Akármennyire is igyekeztünk megvédeni a virágokat a kánikulától, sajnos megtizedelte az állományt. Ebben az időszakban a krizantémokra helyezzük a fő hangsúlyt, és azt tapasztaljuk, hogy ami túlélte a hőséget, a nagy részének kitolódott két héttel a vegetációja. Tíz nappal ezelőtt még kétséges volt, hogy a bimbók nagy része kinyílik-e egyáltalán, színeket nem mutattak, csupa zöld volt minden. Ha ez még nem lett volna elég, fel kellett vennünk a harcot a gombásodással, a szürke penésszel, azaz a rothadással és más betegségekkel, illetve a kártevő rovarokkal a zárt, fóliasátras termesztésben. A szabadtéri, cserepes virágok esetében pedig a locsolás beállítása jelentett kihívást. Ha túl sok vizet kapott a növény, akkor „megfőtt” a gyökere, ha pedig keveset, akkor szomjazott. Egyébként naponta háromszor kellett locsolnunk, és figyelnünk kellett a tápanyagpótlásra is, hiszen kimostuk a talajból a mikroelemeket – közölte Tápai Angéla, aki azt is hozzátette, hogy a fóliasátorban a meleg-hideg levegő kevergetésével, a takaróréteg nyitogatásával-csukogatásával igyekeztek a hőmérsékletet és a légmozgást szabályozni.

– Többfajta krizantémot termesztünk, amelynek különböző a reakcióideje. Augusztus folyamán egyes fajtákat sötétíteni kell a nap bizonyos időszakában, hogy mindenszentek és a halottak napján nyíljanak ki a bimbók. Az idén nem volt megfelelő ez a korábban bevált módszer, mert nem fejlődtek az elvárt módon a virágok. Természetesen a belefektetett energia, idő és pénz miatt sem volt mindegy megélni az elmúlt hetek kihívásait, de leginkább a falubeli és környékbeli törzsvásárlóinkra gondolva volt stresszes a mögöttünk hagyott időszak, hiszen tudom, hogy számítanak a virágainkra – hallhatuk a bácskossuthfalvi virágkertésztől, aki hozzátette, ez év tanulsága, hogy a jövőben jobban fel kell készíteniük a növényeket a nyári időszakra, illetve olyan virágokkal kell foglalkozniuk, amik kondícionáltabbak, azaz ellenállóbbak a kánikulára. Amik kevésbé ellenállóbbak, azokat megpróbálják a fóliasátras helyett szabadtéri termesztésben nevelni.

– Hálásak vagyunk a vásárlóinknak, amiért teljes mértékben megértették, miért kisebbek és kevésbé látványosak az eladásra szánt vágott virágok. Szívet melengető visszajelzéseket és támogatást kaptunk, miután közöltem, hogy bizonyos fajtákat korlátozott számban vagy nem is tudnak megtalálni nálunk. Ezért is nem változtattunk az árainkon, a háztól vásárlóinknak maradt minden a tavalyi szinten – nyilatkozott Tápai Angéla, akitől azt is megtudtuk, hogy vidékünk virágkertészei megosztottak e téren. Vannak, akik szintén úgy gondolkodnak, mint ők, mások a piacon tapasztalható virághiányt kihasználva drágítottak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tápai Angéláék kertészetében (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)