Az út menti keresztek jelene és jövője Vajdaságban címmel a hétvégén második alkalommal tartott konferenciát az Arcus Környezetvédő Egyesület. A megjelenteket Harkai Ákos, az egyesület elnöke köszöntötte, majd Sihelnik Ágnes, az egyesület tagja nyitotta meg a konferenciát.
Dr. Silling Léda néprajzkutató Szakrális kisemlékek, típusok és jelenlegi állapotuk címmel értekezett, majd Kocsis Antal topolyai helytörténész Körmenetek Topolyán címmel tartotta meg előadását. Sihelnik Ágnes és Roman Andrej Topolya út menti és köztéri keresztjeinek felméréséről szólva elmondták, hogy a vizsgálat során többek között a keresztek anyagát, magasságát, szélességét, a talapzat méretét, a tető és a feliratok szövegét rögzítették. Topolyán és környékén eddig 20 keresztet mértek fel, kettőt sikerült felújítani, több javításra szorul. A konferencián ft. Szakály József esperesplébános a katolikus egyház szemszögéből is megvilágította a témát.
A Művelődési Ház kiállítótermében a szakmai előadások után Sihelnik József, Tomik Nimród és Sihelnik Ágnes beszámolók formájában ismertette azon törekvéseket és tevékenységeket, melyek az út menti keresztek megóvására irányultak az elmúlt időszakban.
Elhangzott, hogy ezek az épített szakrális kisemlékek részét képezik kulturális örökségünknek, kifejezik azt a vallási elhivatottságot, mely elődeinket jellemezte. Az út menti keresztek beépültek az agrártájba, az a feladatunk, hogy ápoljuk, őrizzük őket, hogy lehetőség szerint minél tovább megőrizzük az utókornak, amit őseink ránk hagytak. Ehhez az egyház, a politikum és a civil szféra együttműködésére, összefogására van szükség.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Kabók Erika, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának tagja és
és gratulált a topolyai környezetvédők kezdeményezéséhez és az eddig elért eredményeikhez. A tartományi oktatási titkárság támogatásával megvalósult rendezvény előadásai konferenciakötetben is olvashatók.
Nyitókép: Dr. Silling Léda előadása (Herceg Elizabetta felvétele)