A topolyai zsidók deportálásának 78. évfordulója alkalmából megemlékezést tartottak a helyi zsidó temetőben. A Mementó 2022 ezúttal is mozdonyfüttynek és tehervonat zakatolásának a hangjával kezdődött. 1941-ben Topolyán több mint négyszáz zsidó élt. Elhurcolásuk 1944 áprilisa és júniusa között történt. A Film-Múzeum Civil Szervezet által megszervezett rendezvényen a topolyai zsidók deportálására és a holokauszt 78. évfordulójára emlékeztek.
Gazsó Hargita, a Film-Múzeum elnöke elmondta, hogy két év után ez az első olyan alkalom, amikor el tudtak jönni Izraelből is családok, akiknek a hozzátartozói eltűntek a haláltáborokban.
– Topolyán volt az internálótábor is, ahonnan 1944-ben a zsidókat, közöttük írókat, publicistákat szállították a haláltáborokba – nyilatkozta.
A megemlékezésen Debreczeni József Hideg krematórium című regényéből olvastak fel részleteket. Gazsó Hargita elmondta, hogy Debreczeni maga is részese volt a tortúráknak, de túlélőként visszajött, fölépült, majd megírta ezt az Auschwitz-regényt, a Hideg krematóriumot, amelyet most már szerb nyelvre is lefordítottak. Francia Flavie magyarul, Sofija Supić szerb nyelven olvasott fel részleteket a regényből.
– Nemcsak topolyaiakat, hanem más vajdasági publicistákat, írókat, akik zsidó származásúak voltak, idehoztak a topolyai internálótáborba. Innen gyalogoltak a vasútállomásra, és vonaton vitték őket a különböző táborokba. Erről emlékezik meg Debreczeni József mint túlélő – mondta Gazsó.
Vladimir Adam Ze’ev is jelen volt a megemlékezésen a feleségével. A nagyszüleit is deportálták, ő maga 1949 óta Izraelben él. Elmondta viszont, hogy máig sokat jelent számára a szülővárosa, Topolya.
– Nekem nagyon sokat jelent, hogy itt Topolyán minden évben tartanak egy ilyen megemlékezést. Ha jövök Szerbiába, úgy időzítem, hogy mindig ebben az időben legyen. Voltam már az unokáimmal, illetve elhoztam a barátaimat is – nyilatkozta.
Ft. magiszter Szakály József címzetes prépost, topolyai plébános mondott imát az áldozatokért. Kovács Róbert, a Szabadkai Zsidó Hitközség irodájának koordinátora héber nyelven imádkozott, valamint alkalmi beszédében kitért arra is, hogy Európában most ismét szörnyű dolgok történnek.
Beszédet mondott Szatmári Adrián, Topolya község polgármestere is a megemlékezésen.
– A mi feladatunk, egyben a mi kötelességünk az, hogy minden évben megemlékezzünk a holokauszt áldozatairól. Hetvennyolc évvel ezelőtt 426 ártatlant hurcoltak el és gyilkoltak meg, csak azért, mert más nemzetiségűek, más vallásúak voltak. Mindenkinek az a feladata, hogy harcoljon, hogy ilyen tettek többé ne fordulhassanak elő. A mai körülmények között a béke a legfontosabb. Harcolnunk kell a gyűlöletbeszéd és a gyűlölködés ellen. Arra kell törekednünk, hogy tiszteljük egymást, becsüljük egymást, és hogy békében éljünk egymás mellett – mondta a polgármester.
A megemlékezés záróakkordjaként Magyar Nemzeti Tanács, a topolyai önkormányzat képviselői és az izraeli, valamint a topolyai megemlékezők elhelyezték a kegyelet virágait a temető bejáratánál található emlékműnél.
1941-ben a feltárt adatok szerint 426 zsidó élt Topolyán. Elhurcolásuk 1944. április 16-a és június 20-a között történt. A topolyai zsidó temetőt – mely több mint ezer ember nyugvóhelyéül szolgál – 2002-ben kitisztították, felújították. Azóta minden év júniusában megemlékeznek. Kocsis Antal helytörténész egy izraeli ismerősével folytatott beszélgetése nyomán húsz évvel ezelőtt úgy döntött, hogy egy munkaakciót megszervezve kitakarítja és rendbe hozza a zsidók temetkezési helyét, mivel azt benőtte a növényzet.