Habár nyár végén szinte az utolsó napokig bizonytalan volt a helyzet a tanévkezdettel kapcsolatban, végül hagyományos módon indult a tanév a topolyai Sinkovics József Műszaki Középiskolában is.
Sajnos a járványügyi mutatók ismét a kombinált tanórákkal vagy online oktatással „fenyegetnek", a munkahét utolsó napján derül ki, hogy a fertőzöttek számát tekintetbe véve a zöld helyett esetleg narancssárga vagy piros besorolásnak megfelelő struktúrára tér át a topolyai tanintézmény.
– Még nem tudjuk, hogy a középiskolák áttérnek-e a teljes online oktatásra, egyelőre kéthetes időszakra meghatározva. Természetesen mi reménykedünk benne, hogy maradhatunk a hagyományos oktatási modell mellett, hiszen más módon nem tudjuk maradéktalanul biztosítani a rengeteg gyakorlattal járó tananyag zökkenőmentes átadását. Mi az idei tanévben 15 tagozattal indultunk összesen 250 tanulóval az elektrotechnikai, a gépészet és fémfeldolgozás és a személyi szolgáltatások területén – mondta Lengyel Emese igazgatónő, és rámutatott, hogy az utóbbi időben átlagosan mintegy 10 diák év közben félbehagyja a tanulmányát a szülők külföldi munkavállalása esetén.
Az utóbbi időben a fordított tendencia is tapasztalható: vannak, akik a hazatérés mellett döntenek.
– A szülők a Covid-helyzet okozta gazdasági problémák és munkanélküliség miatt is dönthettek a hazatérés mellett, illetve azért, mert az idegen nyelvi helyzetben nem tudták magukat feltalálni. Ezek a gyerekek a mi iskolánkban elsősorban fémes szakmákat választottak, így például autószerelést tanulnak. Az előzetes beiratkozáshoz szükséges Belgrádban egy illetékes hivatalban honosítani a külföldön megszerzett diplomájukat, a befejezett osztályról szóló bizonyítványukat – nyilatkozta az igazgatónő, aki ezúttal is igyekezett felhívni arra a figyelmet, hogy a pénzkereső szakmák becsülete megkopott a vidékünkön. Ez egyértelműen megmutatkozik abban, hogy alig jelentkezik diák a hároméves szakokra.
Lengyel Emese hangsúlyozta, hogy sürgősen komoly lépésekre van szükség, hogy a gazdaságban, az iparban ne okozzon beláthatatlan károkat ez a tendencia.
– A minap vetődött fel ez a téma a régiónkhoz tartozó középiskolai igazgatók egyeztető ülésén Szabadkán. A megoldás kulcsa ennek az évtizedek óta gyűrűző problémának igazából felsőbb szinteken található, hiszen a széles körű összefogáson múlik, és mi, tanintézmény-vezetők egyedül nem sokat tudunk tenni. Gazdaságélénkítő programokra lennek szükség, illetve a szülők, a társadalom felé nagyobb hangsúllyal kellene közvetíteni, akár a sikeres kisvállalkozókon keresztül, hogy milyen szintű megélhetést biztosít egy-egy szakma. Persze kifejtve, feltárva, hogy mekkora következetes és felelősségteljes munka áll mögötte – hangsúlyozta az igazgatónő, aki azt is elárulta, hogy a fémes szakmák iránt az utóbbi időben községszinten drasztikusan megcsappant a gyerekek érdeklődése.
– A hegesztői munka valóban az egészségre nézve igen veszélyes, de rendkívül jól megfizetik. Sőt működik egy olyan németországi érdekeltségű cég is Topolyán, amely hajlandóságot mutat arra, hogy akkreditálja magát a duális oktatás területére lakatos és hegesztői profilra. Mivel évekre visszamenőleg iskolánkban alig jelentkezett ezekre a szakokra – illetve a fémes profilra – diák, ezért sajnálatos módon a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolával kötnek együttműködési szerződést – mondta el az igazgatónő.
A közelmúltban sikerült felújítani a tanintézmény tornaóráinak a helyszínét, a műfüves labdarúgópályát.
– Iskolánknak van egy 512 négyzetméteres műfüves pályája, amely az évek során az intenzív igénybevétel, a foci és a tornaórák miatt teljesen megkopott. Eső esetén a gimnázium fedett tornatermét használjuk. A műfüves pályánk 2 millió dinár értékű felújításáért hálásak vagyunk Topolya község önkormányzatának, a helyi közösségnek és a TSC támogatásának – hallhattuk az igazgatónőtől, aki elárulta azt is, hogy a jövőbeli terveik között szerepel az iskola épületének a hőszigetelése.