A magyar kultúra napja alkalmából a Rozsdás, a kis róka kalandozásai a természetben című interaktív bábelőadást tekintették meg a helyi óvodások és alsó tagozatos diákok tegnap délelőtt a Törökbecsei Népkönyvtárban.
– Megközelítőleg 70 gyermeket láttunk vendégül, akik a törökbecsei Pava Sudarski Iskoláskor Előtti Intézményből és a Miloje Čiplić Általános Iskolából érkeztek hozzánk. A gyermekeknek nagyon tetszett a bábelőadás, amelybe aktívan bekapcsolódtak. Jó volt látni az érdeklődést, a szerepelni vágyást, a sok mosolyt. A helyi óvodásoknak és általános iskolásoknak ritkán adatik meg, hogy az anyanyelvükön nézhessenek meg egy előadást, ezért ez külön öröm volt számukra. Könyvtárunk és a helyi nevelési-oktatási intézmények között már évek óta jó az együttműködés. Gyakran szervezünk különféle műhelymunkákat, foglalkozásokat a helyi gyermekek számára, és elmondhatom, hogy minden alkalommal szép számban összejövünk. Bízom benne, hogy ez a jövőben is így lesz. Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy minél több kulturális programot szervezzünk a legkisebbek számára – mondta Drapos Ildikó, a Törökbecsei Népkönyvtár munkatársa.
Az interaktív bábelőadást Rókus Zoltán színművész, az óbecsei Perem Magyar Színházi Egyesület elnöke hívta életre, és ő maga bújt Erdőjáró János szerepébe. A színjátszó egyesület a szeptemberi tanévkezdés alkalmából vitte színre ezt a bábelőadást, amelyet elsőként Óbecse község kis elsősei láthattak. Azóta Vajdaság több településére is ellátogatott Rozsdás, a kis róka.
– Az alapmese a tizenkét rókáról szóló történet volt, akik tavasszal szerteszéjjel szaladnak az erdőben, hogy megkérdezzék, mi lesz velük a télen, mert nem tudják, hogy mi az a tél. Magának a kalandozásunknak az alapját ez a mese adta, csak itt egy kis róka van, aki kiesik a rókalyukon. A forgó díszlet az első pillanatban elnyeri a gyerekek tetszését, de nem mernek közel jönni hozzá. Helyet foglalnak, figyelnek, nézik a darabot, és egyszer csak azt veszem észre, hogy már nem férek el a térben. Az interakció az előadás szerves része, több alkalommal is kihívok valakit a közönségből, beszélgetek a gyerekekkel, a segítségemre vannak. Ők maguk is a történet részesei lesznek, amit nagyon élveznek, sokszor vissza se ülnek a helyükre. Lényegében ez egy közös játék, amelynek a végén óriási a sikere. A szeptemberi tanévkezdés óta csaknem harminc alkalommal mutattam be ezt a bábelőadást, előfordult, hogy egy hét alatt nyolcszor adtam elő. Mindenhonnan pozitív visszajelzést kaptam. A kis róka kalandjait azok a vajdasági gyermekek is megismerhetik majd, akiknek eddig nem sikerült, ugyanis tavasszal is játszani fogom. Mindenképpen készülni fog egy új előadás is, és mivel a gyerekek nagyon szeretik ezt a történetet, az a tervem, hogy a Rozsdás, a kis róka kalandozásai a természetben című interaktív bábelőadásnak lesz második része is – fogalmazott Rókus Zoltán, aki azt is hozzátette, hogy nem először járt a Törökbecsei Népkönyvtárban, és minden alkalommal szívesen eleget tesz a meghívásnak.
Nyitókép: Rozsdás, a kis róka kalandozásait a törökbecsei gyerekek is megismerhették (Fotó: Kancsár Izabella)