2024. december 22., vasárnap

Emlékmű a harctéren elesett zsidóknak

A Zsinagóga udvarában kedden Milan Đurić polgármester, Jelena Marinković-Radimirović, a városi képviselő-testület elnöke és Mirko Štark, az Újvidéki Zsidó Hitközség elnöke jelenlétében leleplezték a második világháború során elesett újvidéki zsidó harcosok emlékművét.

Az ünnepélyes eseményen jelen volt továbbá a tartományi kormány, Izrael belgrádi nagykövetségének és a SUBNOR küldöttsége, valamint Milan Novaković, a Dél-bácskai Körzet vezetője és Brankica Janković, az egyenjogúság védelméért felelős jogbiztos. Az elesett, újvidéki zsidó harcosok előtt tisztelgő emlékmű felállítását a Zsidó Hitközség kezdeményezte, a Zsinagóga udvarában, a pázsiton kapott helyet. A polgármester elmondta, hogy a zsidó közösség tagjai a néppel együtt a fasizmus elválaszthatatlan áldozatai.

– Az emlékmű felállítása méltóságteljes tiszteletnyilvánítást jelent az elesett harcosok emléke előtt, örök időkre fennmaradnak a neveik. Emlékeztessen bennünket arra a kötelességünkre, hogy ápoljuk azokat az eszméket, amelyekért életüket áldozták, és arra is, hogy mekkora kincs szabadnak lenni. Az emlékműnek nem szabad csupán a gyász helyévé válnia, hanem emlékeztetnie kell a háború szörnyűségeire, és intő jelként kell szolgálnia mind számunkra, mind a jövő generáció számára is: Nem engedjük meg az ehhez hasonló szörnyűségek megismétlődését! A más nemzetek és vallási felekezetek tagjaival békében, egyetértésben és barátságban való együttélés városunk fő értéke. Az emlékmű fontos üzenetet is hordoz magában: közösen kell küzdenünk az erőszak minden formája ellen – fogalmazott Đurić.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

Mirko Štark hangsúlyozta, hogy 78 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy kőbe véshessük azoknak a zsidóknak a neveit, akik életüket áldozták a fasizmus elleni küzdelemben.

– Pavle Katić talán a legidősebb tagunk, éveken át harcolt ezért az emlékműért. Törekvéseinek köszönhetően most részesei lehetünk ennek az ünnepélyes pillanatnak. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a nemzedékem tagjai az utolsók, akiknek közvetlenül is emlékeznek a második világháborúra. Minden, amit mi nem teszünk meg, azt a jövő generációi sem fogják megtenni, emlékezetünk feledésbe fog merülni. Ez az emlékmű és az általunk hátrahagyott könyvek rendkívül fontosak, ugyanis megőrzik a történelem darabkáit a feledéstől – mondta Štark.

A gránittömbből kifaragott emlékműre egy Dávid-csillagot véstek, alatta szerb, angol és héber nyelven a következő felirat olvasható: Újvidéki zsidók, akik életüket vesztették a fasizmus elleni küzdelemben 1941 és 1945 között. Emellett 92 zsidó nevét is belevésték az emlékműbe, azokét, akik Újvidéken vesztették életüket. Az alkotást a pirosi Petrović kőfaragó vállalkozás adományozta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele