Újvidék polgárai 275 éve vásárolták meg maguknak Mária Teréziától a várost, ezzel szabad királyi várossá kikiáltva a települést. Erre emlékezve a Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéki Városi Szervezete városnapi ünnepségét az Újvidéki Színházban tartották meg kedden este. Az esemény kezdetén a szerb, majd a magyar himnusz csendült fel, amit a jelenlévők a Détári Apollónia által vezetett Európa Kollégium kórusával közösen énekeltek el.
Az egybegyűlteket az est házigazdája nevében a VMSZ Újvidéki Városi Szervezetének elnök asszonya, Vicsek Annamária üdvözölte. Elmondta, hogy gyermekeink jövője egyrészt az oktatáson, másrészt pedig a családok jólétén alapszik. – Nemcsak azt tartjuk fontosnak, hogy a magyar nyelvű bölcsődei és óvodai csoportjaink, általános és középiskolai osztályaink megmaradjanak és színvonalas oktatást nyújtsanak, hanem abban is szeretnénk segíteni, hogy csökkentsük az oktatás folyamán a családokra nehezedő anyagi terheket. Fontos kiemelni a fejlesztésekre vonatkozó projekteket, mert azok is bizonyítják, hogy az újvidéki magyar közösség jelentős tényezőjét képezi a város lakosságának. Emellett a kéréseink is meghallgatásra találnak. Ilyen példának okáért az utcanévtáblák kétnyelvűségére vonatkozó kérelmünk, amely törvényben foglalt jogunk is. Jelenleg a városban mintegy harminc utcanév magyar nyelven is olvasható – emlékeztetett Vicsek Annamária.
Az ünnepségen Milan Đurić polgármester hangsúlyozta, hogy kiváló kapcsolatokat ápolnak a város magyar közösségével. – A kultúra és az oktatás terén megvalósuló együttműködés mellett számos más, jelentős projektet is sikerült megvalósítanunk a Telep városrészben, ahol a magyar közösség zöme él. Mindezek által kifejezzük a népeink közti szoros kapcsolatot, az egyűvétartozást. A nyelvi korlátok nem akadályoznak meg bennünket abban, hogy egy közös nyelvet is beszéljünk: a barátság nyelvét. Folytatni fogjuk a közös munkát, városunk közös fejlesztését – emelte ki Đurić.
Péterffy Attila Pécs városának polgármestere az idén első alkalommal vett részt a városnapi ünnepségen. – Településeinket nemcsak a testvérvárosi kapcsolat, hanem számos egyéb szál is egymáshoz fűzi. Újvidék és Pécs egyaránt sokszínűek, olyan városok, amelyek kulturális decentrumként működnek a nemzeti fővárosok mellett. Ezen a téren Újvidék gyakorlata Pécs számára kiemelkedő és követendő példaként szolgál. Szoros szálakkal köt össze bennünket a közös múlt, hiszen a történelem során a két város ugyanattól az uralkodótól, Mária Teréziától kapta meg a 18. században a szabad királyi városi rangot. Pécs polgármesterenként a közösségépítés a legfőbb célom. Megtalálni azt, ami közös bennünk és félretenni mindazt, amiben különbözünk. Minden erőnkkel azon leszünk, hogy a kapcsolataink fejlődjenek és virágozzanak az élet minden egyes területén – fogalmazott Péterffy Attila.
Az ünnepi műsor Kiss Tamás lebilincselő előadásával folytatódott, aki Kodály Zoltán – A csitári hegyek alatt című alkotását, majd Milan Prebanda – Pala je rosa című művét adta elő. Az ifjú művészt Sonja Mušikić kísérte zongorán.
Az ünnepség keretében immáron negyedik alkalommal adták át az Újvidéki Magyar Kiválóság Díjakat. A Vajdasági Magyar Szövetség olyan fiataloknak ítéli oda ezt az elismerést, akiknek teljesítménye és elért eredményei büszkeséggel töltik el a város magyar közösségét is. Az idén a tizenhét esztendős, tiszakálmánfalvi Márki Anetta karatéban jeleskedő sportoló és Kelemen Tímea fiatal festőművész vehette át ezt a díjat. A közönség mindkét díjazottról egy kisfilmet tekinthetett meg. Márki Anetta már évek óta komoly sikereket ér el a karate sportágában, számtalan érmet gyűjtött össze, zömmel aranyérmeket. Az elismerés átvételét követően az ifjú sportoló bemutatta a Gojushiho Dai elnevezésű kátát.
Kelemen Tímea szerteágazó érdeklődést mutató művészlélek, aki jelenleg az újvidéki Művészeti Akadémia hallgatója. Emellett a Tűzrevalók táncegyüttesben szerepel és a Pintyőke leánykórusban is énekel, így a műsor folytatásában is fellépett. Alkotásait az Újvidéki Színház előcsarnokában tekinthetik meg a látogatók.
Az elismerések átvételét követően a Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központ három csoportja lépett fel. A Tűzrevaló táncegyüttesének fellépése a hazájukat elhagyni kényszerült székelység moldvai vándorlását idézte meg, Tóth Andrea és Kiss Zsélykó vezetésével. A fellépők sorát a Pörgető citerazenekar folytatta, Ördög Lóránt vezetésével. Az ünnepi műsort végül a Manó táncegyüttes zárta, amelynek vezetői Takács Zsuzsanna és Tóth Andrea, akiknek munkáját Kiss Zsélykó segíti. A néptáncosok előadását a Fokos zenekar kísérte, Rózsa Tibor közreműködésével. A kedd esti ünnepség a Szózat dallamaival zárult, amit az Európa Kollégium kórusa adott elő.
Nyitókép: Ótos András felvétele