2024. december 19., csütörtök

Antigoné – Be szép dolog puhára esni

Ismét áldozati oltáron a színház szentsége

Február 28-án Szophoklész klasszikus dámáját, az Antigonét mutatja be az Újvidéki Színház társulata Romano Nikolić rendezésében.

Ezzel kapcsolatban a tegnap délelőtti sajtótájékoztatón elmondták, hogy az Antigoné érzelmi egyveleg, klasszikus dráma, kortárs köntösbe öltöztetve.

 – Az Antigoné egy színvonalas fordulatot sejtet a színház életében. Valójában az előadáson dolgozó emberek egy teljesen őszinte megnyilvánulása ez, amellyel visszahozzuk azt, ami egy kicsit hiányzott, mégpedig egy áldozati oltárat, amely visszaadja a színház szentségét. Az Antigoné azt kíséreli meg kimondani, hogy érdemes áldozatot hozni az igazságért, akár egyéni, akár közösségi szinten – mondta Venczel Valentin, az Újvidéki Színház igazgatója.

Az előadás rendezője gyakran hangsúlyozza, hogy utálja azt a színészetet, amelyet fel kell cserélni az igazsággal.

 – Az Antigoné azokat az érzéseket mutatja meg, amelyeket a szívünk nem felejt. Azt, amikor egy gyermekkel együtt az anyja is eltűnik, vagy amikor egy testvér eltűnése a másik fivér vagy nővér megszűnését is jelenti. Ezután a Kreónokat kérdezzük arról, hogy hová tűntek ezek az emberek? A munka gördülékenyen ment az újvidéki társulattal. Olyan színészek dolgoznak itt, amilyeneket ritkán lehet látni – hangsúlyozta Romano Nikolić.

A főszereplőt, Antigonét Crnkovity Gabriella játssza.

 – A történetet szinte mindenki ismeri, de úgy érzem, hogy minden nap és minden próbán felfedezek magamban valamit, amit hozzáadhatok Antigoné alakjához – mondta a főszereplő.

Euridiké szerepében Figura Teréziát láthatjuk majd.

– A színész csak akkor valódi, ha olyan szinten is tisztában van magával, amelyen képes saját magát is terítékre tenni. Emellett fontos a bizalom a társai felé, és az, hogy teljes magabiztossággal a szemükbe nézhessen. Enélkül nem mondható el az igazság. Az Antigoné-előadás ebben a szellemben született – emelte ki Figura Terézia.

A színdarab egyik érdekessége, hogy a szövegkönyv a színészek improvizációi alapján alakult ki. Az alaptörténet azonos az eredeti Szophoklész drámával, de az akkori kor jellemzőit mellőzve egy kortárs előadás keretébe helyezték.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jövő kedden fordulópontot sejtető előadást láthatunk. A fotó a darabbal kapcsolatban megtartott sajtótájékoztatón készült (Fotó: Albert Éva felvétele)