2024. július 16., kedd

Világimanap Újvidéken is

Hitben, reménységben, szeretetben

 „…hallottam az Úr Jézusba vetett hitetekről és a bennetek minden szent iránt megnyilvánuló szeretetről.”  Pál apostol efezusiakhoz írt levelének (1, 15–19) verseire alapozott mottóval állították össze az idei Világimanap liturgiáját a keresztény/keresztyén nőtestvérek Tajvanról. A világba szétküldött liturgiafüzetükkel, plakátjukkal, a hozzáfűzött magyarázatukkal hívnak minden békeszerető népet az ökumenikus imaórára. Mint tudjuk, az ökumenikus imaóra alapüzenete: „Informáltan imádkozni, imádságban cselekedni!” Ennek szellemében tartják meg szerte a világban minden évben, március első péntekjén az Ökumenikus Világimanapot. Eddigi ismereteink alapján, Vajdaságban, 1951-ben tartották meg az első világimanapi liturgiát. A Földünk minden kontinensét átfogó keresztény/keresztyén mozgalmat az amerikai keresztyén nők kezdeményeztek 1887-ben. A kezdetben a Nők Világimanapjaként terjedt el a világban. Ezért általában napjainkban is nők állítják össze, és mutatják be a liturgiát.

Az idei imanapra választott levélidézet, azzal együtt, hogy a hitről, a reménységről, a szeretetről szól, bölcsességre is int a természeti csapások, kihívások tetézte, háborúk sújtotta világunkban, olvashatjuk a tajvani világimanapi bizottság bevezetőjében.

Újvidéken, mint tudjuk, az Ökumenikus Szeretetszolgálat (újabb nevén Ökumenikus Segélyszervezet, ÖSSZ) kezdeményezésére 1994-ben kezdték el újból – minden évben másik templomban (a pravoszlávon kívül) – bemutatni a Világimanapot a keresztény/keresztyén asszonyok. Az ökumenikus imaórát ezúttal is az újvidéki Keresztény/Keresztyén Nők Ökumenikus Fórumának szervezésében, az ÖSSZ támogatásával mutatják be a római katolikus, a református, a szlovák evangélikus, az evangélikus-metodista és a görög-katolikus egyház tagjai horvátul, szerbül, magyarul, szlovákul és ruszinul. A szervezők szeretettel várnak minden békeszerető embert ma, pénteken, március 3-án, a 16 órakor kezdődő Ökumenikus Világimanapra, a Mária Neve Templomba.