(fotó: Ótos András)
Az újvidéki kulturális élet kérdéseivel megbízott önkormányzati illetékesek tegnap bemutató jellegű összejövetelt szerveztek az Újvidéki Vásáron zajló könyv-, oktatási- és művészeti kiállítás keretében. Az önkormányzat művelődési ügyekkel foglalkozó tagjai az utóbbi időben a legtöbb energiát arra fordítják, hogy felkészítsék a várost Európa kulturális fővárosának a szerepére, úgy tervezik, hogy ezt a titulust 2020-ban nyeri majd el Újvidék.
A bemutatón Andrej Bursać városi művelődéssel megbízott tanácsosa emlékeztetett arra, hogy a képviselő-testület 2011-es év derekán döntött úgy, hogy Újvidék jelölteti magát ennek a szerepnek a betöltésére, szervezőbizottságot is alakítottak e nagy célnak az elérése érdekében. Ez a bizottság az elmúlt bő fél évben különösen aktív volt, sokat utaztak (voltak Pécs testvérvárosban, Firenzében, Mariborban, Európa idei művelődési fővárosában), ezen kívül sikerült megszerezniük partnervárosaink, továbbá az itteni kultúr- és oktatási intézmények támogatását. Kidolgoztak egy programot is arra vonatkozólag, hogy Újvidék mi mindent fog megtenni (koncerttermek építése, művelődési intézmények felújítása stb.), ha majd hivatalosan is megkezdődik a választási kampány. Az Európai Bizottság az idei év első felében dönt arról, hogy Újvidék jelöltetheti-e magát, alkalmas-e az európai kulturális főváros szerepkörének betöltésére. A feltételek most megvannak, azonban a végleges döntés attól függ, hogy városunk fel tud-e majd mutatni olyan kulturális eseményeket, amelyeknek európai dimenziójuk is van, továbbá attól, hogy a történések elegendő mértékben polgári, illetve urbánus jellegűek legyenek.
A bemutatón felszólalt Végel László drámaíró, esszéista is, aki tagja a fent említett szervezőbizottságnak, arról beszélt, hogy egész életében Újvidékről írt.
– Ha Újvidék elnyerné Európa fővárosának szerepét, ez az esemény mindenképpen bekerülne a város történelmébe, felmérhetetlenül nagy dolog lenne! Városunk mindenképpen kiérdemelte ezt a címet, pillantsunk csak vissza néhány száz évnyire történelmünkbe! Sok argumentum szól az mellett, hogy Újvidék megérett erre a szerepre. A valamikori Jugoszlávia történései, de az Európában végbemenő változások is hozzájárultak ahhoz, hogy a városban összeomoljanak bizonyos régi struktúrák, szétverték, fragmentálták a város republikánus egységét. E változások ugyanannyira hoztak jót, mint amennyire rosszat is – most mindenképp egy másik város vagyunk. A politikum széthúz, csak a kultúrában találhatjuk meg újból az egységet. Legyen minden polgár közös célja a fővárosi cím elnyerése, 2020-ban legyünk közösen büszkék – mondta Végel.