Nemrégiben új igazgató került a felújítás alatt lévő, a hamarosan megnyíló épületben működő Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ élére. Az intézményt a következő időszakban Király Károly igazgató vezeti, elbeszélgettünk vele arról, hogy mit jelent ez az újvidéki, mindenekelőtt a telepi magyarság számára.
A Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéki Városi Szervezete közbenjárásának köszönhetően a Petőfi Sándor MMK-t tavaly sikerült beiktatni az önkormányzat által támogatott intézmények közé, azaz átkerült az önkormányzat közvetlen finanszírozási rendszerébe. Hogyan került sor erre a változásra, mi vezetett ehhez, és mit eredményez majd ez a lépés mind a pénzügyi stabilitás, mind a jövőbeni tervek tekintetében?
A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ hosszú múltra tekint vissza. Ez alatt az idő alatt mint civil szervezet működött, annak minden előnyével és hátrányával. A nehézségek természetesen sokszor az anyagiak biztosításában mutatkoztak meg. Ezt oldotta meg 2021-ben a Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéki Városi Szervezete. Közbenjárásukra a Városi Képviselő Testület elfogadta a központ városi költségvetés általi finanszírozását, így a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ városi alapítású kulturális intézménnyé alakult át. Az Újvidéki Színház mellett így vált városi intézménnyé ez a másik, a magyar közösség számára oly fontos közösségi hely. Mivel így bekerült a közvetlen költségvetés finanszírozási rendszerébe, biztosítottá vált a zökkenőmentes munka. Jóváhagyták az igazgatói tisztség mellett még három munkás elhelyezkedését, ilyen módon biztosítva a fizetésekre az anyagiakat. Továbbá az éves működésre is biztosítottak eszközöket. Ez felöleli a közüzemi kiadásokat, valamint a működéshez elengedhetetlen eszközök és kiadások anyagi költségeit. Ez a pénzügyi stabilitás reményeink szerint segíteni fogja a zökkenőmentes munkát, a programok színvonalas kivitelezését és nem utolsósorban a névből fakadóan ennek az intézménynek valódi kulturális központtá alakulását. Ez alatt azt értem, hogy összekötő kapocs leszünk a városban működő, de a környéken és Vajdaság-szerte működő más magyar intézményekkel.
Vannak-e konkrét, a műsortartalom esetleges változtatására vonatkozó tervei?
Ami a konkrét terveket illeti, folytatni szeretnénk a működő szakosztályok aktivitásait. Ezek a kicsikkel foglalkozó Ringató és a szombati Játszóház, a kézimunka-foglalkozások, ahol szebbnél szebb kivarrt, horgolt vagy más technikával készült munkák születnek, a PEART képzőművészeti aktivitás, ahol nyári táborban is összejönnek a festés szerelmesei, de az utánpótlással is foglalkozunk a kisrajzosok aktivitásain keresztül. Működik a kórus, amelyet szeretnénk kibővíteni és a fiatalokat is bevonni a munkába. A Vajdasági Magyar Népművészeti és Közművelődési Központtal már létrejött az együttműködés, és a folklór, tánc, népzene világában tudunk közöset alkotni. Kedvelt esti műsor volt a Darányitelepi Társalgó, ahol a művészet és tudomány neves képviselőivel találkozhatott a közönség. Természetesen ezt az aktivitást is újraindítjuk. Reményeink szerint a 2023-as évben teljes gőzzel elindul a központban a munka. A teljesség igénye nélkül megpróbálom felsorolni a tervezett aktivitásokat: nyári tábor a fiataloknak, bálok, húsvéti műsor, ádventi koszorú készítése, Mikulás, Luca-nap, karácsonyi műsor, szilveszterezés, koncertek, teadélutánok, vendégelőadások. A magyarság szempontjából fontos dátumokon is lesznek műsorok mint amilyen március 15-e, vagy augusztus 20-a. Mindig nagy érdeklődés kísérte a Telep napja rendezvényt és a Petőfi-napokat. Ezeket a rendezvényeket is új köntösben rendezzük majd meg. A 2023-as év Petőfi születése 200. évfordulójának éve. A VM4K és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületével karöltve szervezzük meg a Petőfi szavalóversenyt, melynek a döntője március első felében lesz. Új aktivitásokkal is szeretnénk bővíteni a központ kínálatát, amatőr színjátszóknak kínálunk lehetőséget, de a napjaink modern művészeteit is támogatni fogjuk egy multimédia klub megalakításával, ahol film és fényképezés lesz a téma. Tervben van egy e-sport részleg kialakítása is. Természetesen továbbra is helyet adunk az iskolás ballagásoknak és az egyetemista gólyabulinak. A városi önkormányzat megalakította a Kulturális Állomások (Kulturne stanice) hálózatot, amelynek mi is tagja vagyunk. Ezen belül tudjuk a multikulturális tartalmak cseréjét és a más nemzetek kultúrájának a terméseit bemutatni, valamint saját kultúránkat szélesebb rétegek számára elérhetővé tenni.
A Petőfi nagy termének rekonstrukciója a végéhez közeledik. Az önkormányzat 63 millió dinárt biztosított a munkálatokra, korábbi bejelentések szerint a tatarozás még az idén be fog fejeződni. Mi mindent ölel(t) fel a felújítás, és mikortól használhatjuk majd az épület nagy termét?
A következő év elején továbbra is csak a központ kis épületében tudunk majd dolgozni, ezért a január végi Magyar kultúra napja, vagy a karneváli rendezvények elmaradnak. Ami az épület rekonstrukcióját illeti, bő egy éve folyik. A város komoly összegeket fordított a teljes körű tatarozásra. A szó szoros értelmében a pincétől a padlásig fel lett újítva, a modern építészeti követelményeknek és igényeknek is eleget tesz. Részletekbe bocsátkozva elmondhatjuk, hogy a tetőszerkezetet átrendezték, és új cserepek és tetőablakok kerültek a főépületre. Minden problémás nyílászáró le lett cserélve, és külső szigetelést is kapott az épület. Ezzel megnövelték az energiahatékonyságát. Új, központi gázkazánt szereltek be és központi fűtés van minden helyiségben, beleértve a nagytermet is. Ez a téli időszakban megkönnyíti a fűtést, javítja minőségét, nyáron pedig klimatizáció fogja kellemessé tenni az itt tartózkodást. Hidroizoláció, teljes körű meszelés, a padlóburkolat cseréje és felújítása, új villamos hálózat, számítógépes hálózat, új belső és külső világítás, az erkély korlátja, felújított mellékhelyiségek fogadják majd a látogatókat. Nagyon fontos kiemelni az akadálymentesítést. Az udvar felől akadálymentes feljáró készült, és külön mellékhelyiség is megkönnyíti a mozgásban korlátozott személyeknek az ittlétet. A biztonság is magasabb szintre emelkedett, hiszen automatikus tűzjelző rendszert és tűzcsapokat szereltek be. A munkálatok vége az idén decemberre volt előlátva, de az újabb tűzvédelmi szabályzat egy nagy beépített tartályt és pumparendszert is előlát. Ezeket kezdték most felszerelni, és a kivitelezők ígérete szerint, amennyiben az időjárás megengedi, februárban befejezik a munkát, és minden készen áll majd a műszaki átvételre. A napokban már megérkezett a tartály, így bízunk abban hogy a jövő év elején beindulhat a teljes körű aktivitás a központunkban. A tervek szerint az udvar is fel lesz újítva a jövő év folyamán, így lehetőség nyílik a szabadtéri rendezvények megtartásra is. Ami a felszerelést illeti, az idén új székeket, hangosítást szereztünk be, és az elkövetkező pár évben teljesen felszereljük, felújítjuk a művelődési központot.
Nyitókép: A Petőfiben bő egy éve folynak a munkálatok, a városi önkormányzat komoly összegeket fordított a teljes körű tatarozásra (Fotó: Ótos András felvétele)