2024. július 16., kedd

Nem gondoltak a kukákra

(fotó: Ótos András)

Az önkormányzat illetékesei legnagyobb sikereik között említik az Európa sugárút megépítését, ritkán beszélnek arról, hogy ezen a sugárúton is, akárcsak sok másik újvidéki utcában, nagy gondot jelentenek azok a szemeteskukák, -konténerek, amelyek számára nincs megfelelő hely. A szemétgyűjtőket ezen a sugárúton is a jobb szélső közlekedési sávba tolták, azért kerültek ide, mert a lakóépületeket építő beruházók, az illetékes felügyelőségek, na és a polgárok is meglehetősen felelőtlenül viszonyulnak ez iránt a kérdés iránt – az építkezők nem terveznek, nem hagynak helyet a konténereknek, a felügyelők nem büntetnek, a polgárok pedig kitolják a szemeteseket az útra, mert zavarja őket, ha az ablakuk alatt árasztják a bűzt. Mivel a konténereknek nincs kijelölt helyük, a lakók oda helyezik azokat, ahova akarják, leggyakrabban a parkolókra, de mivel parkolóhelyből sincs elég, mindig akad olyan autós, aki a konténert kitolja az útra, hogy helyet teremtsen gépkocsijának.

Az Európa sugárút mentén élő polgárok arra panaszkodnak, hogy a konténereket minden reggel máshol találják, néha a füvön, néha a parkolókon, néha pedig az úttesten vannak, nem értik, hogyan tervezhették meg úgy a lakóépületeket, hogy a szemétgyűjtőknek nem terveztek helyet. Pedig mi sem érthetőbb ennél: egy kuka 1,1 köbméteres, ez azt jelenti, hogy legalább két négyzetméternyi terület kell az elhelyezéséhez, két szemetesláda számára legalább 3 négyzetméter. Ennyi pénzre váltható lakásterületről kell lemondania a beruházónak ahhoz, hogy fülkét építsen a kukáknak, s ha lehetősége kínálkozik arra, hogy kijátssza a vonatkozó építkezési szabályt, egészen biztosan megteszi!
A Čistoća közvállalatban azt mondják, hogy az Európa sugárút nem az egyedüli út a városban, ahol a konténerek gyakran eltorlaszolják a szélső forgalmi sávot. Ők ezt a jelenséget az utóbbi évek törvénytelen építkezésének tulajdonítják, ez mindegyik városrészre jellemző. A beruházók többsége nem épített kukafülkéket, a Čistoća nem felelhet ezért, a gond a felügyelő szervek hatáskörébe tartozik, de hát azok sem reagáltak idejében. A közvállalatban azt mondják, hogy most, utólag, a várostervezők segítségével igyekeznek valamiféle részmegoldást keresni a problémára. Összeírják az utcákon lévő több száz szemeteskukát, megpróbálnak helyet találni számukra. Föld alatti konténereket is beszereztek, akárhogy is lesz, tartós megoldást csakis zöld területek, vagy parkolóhelyek feláldozása hozhat.
Az Urbanizam közvállalat tervezői is tisztában vannak azzal, hogy a korábbi időszakban rossz szabályrend szerint folytak az építkezések. Noha a beruházók kötelesek voltak helyet hagyni a szemetes konténereknek, kukáknak, sokan ezt nem tették meg, vagy a projektdokumentációban feltüntették, hogy az udvar egyik része a szemetesek számára van fenntartva, később azonban ebből is parkoló vagy kert lett. A lakók is okolhatók, hiszen azokban az esetekben, amikor a konténerek számára van kijelölt hely, máshová helyezik azokat, mert zavarja őket a bűz, vagy a szemét által vonzott patkányok, kóbor kutyák közelsége. A szabályt most módosították, minden építkezés esetében külön projektumrész keretében kell foglalkozni a kukarekeszekkel.