2024. november 24., vasárnap

Ünnepelt Újvidék

A város legrangosabb elismerését Borislava Perić-Ranković, rokkantsággal élő asztaliteniszező kapta

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Mária Terézia magyar királynő 276 évvel ezelőtt, 1748. február 1-jén kiadott okiratával szabad királyi városi rangra emelte az addig Péterváradi Sáncnak nevezett Duna-parti települést. Ezt azután tette meg, miután a város polgárai 80 ezer rajnai forintot fizettek be a királyi kincstárba.

A történelmi esemény emlékére, a hagyományokhoz híven, ma megtartották a központi, városnapi ünnepséget a Szerb Nemzeti Színházban. A kiemelkedő eseményen Milan Đurić polgármester üdvözölte a jelenlevőket, majd a felvezető filmben megnézhették, hogyan jött létre a város 1748. február 1-jén.

– Láthattuk, hogyan alakítottuk át az őseink által ránk hagyományozott települést egy diadalmas Újvidékké, a lehetőségek, a bajnokok és hősök városává – fogalmazott.

Ezt követően a polgármester átadta a város Februári Díját az idei kitüntetettnek, Borislava Perić-Ranković, rokkantsággal élő asztaliteniszezőnek.

– Fejet hajtunk előtte, sikerei előtt, számos világbajnoki és olimpiai érme előtt – mondta a polgármester.

 

Borislava Perić-Ranković átveszi a díjat (Fotó: Ótos András felvétele)

Borislava Perić-Ranković átveszi a díjat (Fotó: Ótos András felvétele)

A Szerb Nemzeti Színház nagytermében tiszteletüket tették a testvérvárosok küldöttségei, valamint más városokból érkezett vendégek is. A polgármester elégedettségének adott hangot ezt látván. Az esemény egyik különlegessége az volt, hogy a korábbi évektől eltérően az ünnepi műsort korszerűsítették, a jelenlévők multimédiás előadást láthattak, zenével, táncosokkal, kórusok és zenészek fellépésével, videóvetítéssel tarkítva.

Milan Đurić a színházban megtartott ünnepséget megelőzően ünnepi fogadáson látta vendégül a testvérvárosok nagyszámú küldöttségét. A polgároknak szép ünnepet és jó időtöltést kívánt az elkövetkező négy nap során, ugyanis városszerte tematikus, városnapi programokat – koncerteket, előadásokat, kiállításokat tartanak, önkormányzati támogatással.
Borislava Perić-Ranković a díj átvétele után elmondta, hogy számára ez az elismerés az eddigi sikereinek a megkoronázását jelenti.

 

Az esemény egyik különlegessége a zenével és tánccal tarkított, multimédiás előadás volt (Fotó: Ótos András felvétele)

Az esemény egyik különlegessége a zenével és tánccal tarkított, multimédiás előadás volt (Fotó: Ótos András felvétele)

– Hálás vagyok a polgármestereknek, a mostaninak, Đurićnak és a korábbinak, Vučevićnak is egyaránt, mivel felismerték a parasport jelentőségét. Felismerték, hogy megéri ebbe a sportba nemcsak befektetni, hanem támogatni is. Minden egyes alkalommal, amikor visszatértünk egy-egy sporteseményről, büszkeséggel eltelve fogadtak bennünket itthon, értékelték elért sikereinket. Ezért a magam és minden, rokkantsággal élő sportoló nevében is köszönetet szeretnék mondani nekik és hiszem, hogy a jövőben is bizonyítani fogunk – fogalmazott Borislava Perić-Ranković.

A Szerb Nemzeti Színház nagyterme szűknek bizonyult az ünnepi műsor iránt érdeklődők előtt (Fotó: Ótos András felvétele)

A Szerb Nemzeti Színház nagyterme szűknek bizonyult az ünnepi műsor iránt érdeklődők előtt (Fotó: Ótos András felvétele)

Az ünnepi műsor során felléptek az Isidor Bajić Zeneiskola diákjai, valamint a Szerb Nemzeti Színház gyermekkórusa is, zenés és balettelőadásokkal. Korábban a nap folyamán, a már említett fogadáson a városházán ott voltak többek között Pécs, Nyizsnyij Novgorod, Temesvár, Norwich, Herceg Novi, Kumanovo, Tivat, Trebinje, Budva és Banjaluka testvérvárosok küldöttségei.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Milan Đurić polgármester átadja az idei Februári Díjat (Fotó: Ótos András felvétele)