2024. október 30., szerda

Kettős ünnep

Fehér Ferencre emlékezett az újvidéki magyarság

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Csütörtökön ünnepeltük József Attila születésnapját, azaz a magyar költészet napját, 1964 óta ezzel az ünneppel adózunk egyik legnagyobb költőnknek. Újvidéken minden évben ezen a napon koszorúzzák meg Fehér Ferenc költőnk belvárosi mellszobrát. A róla elnevezett téren a Szilágyi László által megalkotott szobormű előtt egy olyan kincsre emeljük tekintetünket minden évben, amely a Kárpát-medencében és a világ bármely táján élő honfitársainknak ugyanazt jelenti: megőrzendő múltat, világlátást, lélekemelő és szétszakíthatatlan összetartozást.

A VMSZ nevében Kiss Gyula és Vicsek Annamária koszorúzott (Fotó: Ótos András felvétele)

A VMSZ nevében Kiss Gyula és Vicsek Annamária koszorúzott (Fotó: Ótos András felvétele)

Az egybegyűlteket Vicsek Annamária, a Vajdasági Magyar Szövetség városi szervezetének elnöke köszöntötte.

– Fehér Ferencet választottuk a költészet napja jeles alakjának, mert számunkra ő az a vajdasági magyar és újvidéki vonatkozású magyar költő, aki számottevő munkásságával nemcsak a költészetében alkotott nagyot, hanem a magyarság építésével, a nemzet alakításával is rengeteget tett a vajdasági és az újvidéki magyar közösségért is. Pedagógiai célzattal járta a vajdasági iskolákat, és mindenhova igyekezett eljuttatni ezáltal a magyar nyelvet. Tudjuk, hogy szívügyének tekintette a versek világának a megszerettetését, a költészet megismerését, a magyar identitástudat építését a költészeten keresztül – mondta Vicsek Annamária.

 

Az ünneplő tömeg (Fotó: Ótos András felvétele)

Az ünneplő tömeg (Fotó: Ótos András felvétele)

Az idén első alkalommal a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ volt a fő lebonyolítója a rendezvénynek.

– Büszke nép vagyunk! Gazdag és változatos történelemmel rendelkezünk. Kultúránk színes, amely felülkerekedik minden akadályon, hiszen a legfelemelőbb alkotások olyan időkben születtek, amikor a népünknek a legnehezebb volt. Az alkotók mindannyian hozzájárultak műveikkel a kulturális örökségünkhöz, nemcsak lokális, hanem nemzetközi szinten is. Ma a magyar költészet napját ünnepeljük, 119 éve ezen a napon jött világra az egyik legnevesebb költőnk, József Attila. A magyar költészet napját először 1964-ben ünnepelték meg, azóta minden évben megemlékezünk azokról a költőkről, akik műveikkel gazdagítják a kultúránkat. Nálunk kettős ünnep ez a nap, ugyanis néhány lelkes verskedvelő kezdeményezésére, ezen a napon tisztelgünk egyik legnagyobb vajdasági költőnk emléke előtt is. Fehér Ferenc az a költő, akinek a verseit mindenki ismeri, az általános iskolásoktól kezdve a felnőttekig. A mai nap célja többek között az is, hogy kiemelje a jelentőségét annak, hogy mennyire fontos a magyar irodalom, és különösen a vajdasági magyar irodalom. Nagyon lényeges, hogy könyveket adjunk ki, hogy olyan alkotások szülessenek, amelyek megmaradnak a jövőben, hiszen ameddig létezik írott magyar szó, addig mi is létezünk – fogalmazott ünnepi beszédében Ferenc Jutka, az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ koordinátora.

Az ünnepi műsor keretében fellépett a Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ Bokréta kórusa, akik Petőfi Sándor megzenésített verseivel készültek. Kerekess Zalán elszavalta Kosztolányi Dezső Még büszkén vagyok, hogy magyar vagyok, Török Gabriella József Attila A számokról, Szabó István pedig Fehér Ferenc Apám citerája és József Attila Tiszta szívvel című verseit.

Az ünnepség végén Fehér Ferenc mellszobránál elhelyezték az emlékezés virágait.

A Vajdasági Magyar Szövetség Újvidéki Városi Szervezete nevében Vicsek Annamária és Kiss Gyula koszorúzott. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ nevében Király Károly igazgató és Kasza Csongor, a Központ Igazgató Bizottságának elnöke, az újvidéki VMSZ Ifjúsági Fórumának nevében Sörös Andor és Farkas Adrián, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. nevében Erdődi Edvina igazgató és Varjú Márta főszerkesztő, a Forum Könyvkiadó Intézet nevében Virág Gábor igazgató, az Európa Kollégium képviseletében Horváth Mária vezető nevelőtanár és Fercsik Bence Máté, az Európa Kollégium Hallgatói Érdekképviseletének tagja, a Magyar Kultúra Lovagrendje nevében pedig Csáky Sörös Piroska, az egyetemes és magyar kultúra lovagja koszorúzott.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Magyar Szó főszerkesztője és igazgatója is koszorúzott (Fotó: Ótos András felvétele)