A hétvégén látványos, elsősegély-nyújtási versenyt tartottak önkormányzati szervezésben a kamenicai Gyermekfaluban. Ott volt Igor Crnobarac polgármester-helyettes is, aki szerint az elsősegély-nyújtási technikák ismerete „minden ember alapszintű professzionális kultúrájának részét” kellene hogy képezze.
– Annak a kiképzésnek, amelyet a Vöröskereszt igyekszik nyújtani a fiataloknak, nagyon nagy a jelentősége. Mindannyiunknak ugyanaz a célunk, önkormányzatunk felismerte az elsősegély-nyújtási ismeretek bővítésének jelentőségét, ennek érdekében számos, tematikus akciót szervezünk. A Vöröskereszt lelkes önkéntesei idejüket és energiájukat rászánják arra, hogy egészségesebb, emberségesebb és boldogabb világot hozzanak létre a mostaninál. Azok, akik ma itt vannak a versenyen, függetlenül az elért eredménytől, mindannyian győztesek – fogalmazott az alpolgármester üdvözlőbeszédében.
A versenyt – amelyen igen élethű módon mutatták be a különböző baleseteket és helyzeteket – mindenekelőtt általános iskolás gyermekek számára szervezték, és hagyományosan a Dr. Milorad Pavlović Gyermekfaluban tartják meg minden tavasszal.
Az idén a természetes katasztrófák során fellépő sérülésekre, mentési módszerekre fektették a hangsúlyt. Dragan Lazić, a Vöröskereszt titkára emlékeztetett arra, hogy a szombati versenyen 300-nál is többen vettek részt, 15 újvidéki iskolából. A verseny nemcsak azért előnyös, mert a fiatalok bővíthetik tudásukat, hanem ismerkedés, barátságápolás szempontjából is. Ott voltak a szabadkai, a nagybecskereki és a belgrádi Vöröskereszt tagjai is, de még Pozsonyból is érkeztek vendégdiákok.
FELELŐSSÉGGEL TARTOZUNK MAGUNK ÉS EMBERTÁRSAINK IRÁNT
Klimo Péter: – Nem tudom, hogyan történik az újraélesztés. Az autóiskolában tanultam az elsősegély alapjairól és akkor még tudtam is, hogy mit meg hogyan kell csinálni, de azóta elfelejtettem. Nem ártana ezt a tudást feleleveníteni és fejleszteni, mert nem számíthatunk mindig a mentősökre/orvosokra. Azonnal, még helyben segítséget kell nyújtani! Gyakran megtörténik, hogy mire ők kijönnek a helyszínre, már túl késő. Ezért fontos, hogy mindenki legalább az alapokat tudja.
Tóth András: – Korántsem vagyok magabiztos a válaszomban. Azt gondolom, hogy ismerem az elsősegélynyújtás folyamatát, az alapokat. Ezekre építenék szívesen. Mindenképp fontos lenne mindenkinek ismernie ezeket.
Horváth Márta: – Sajnos nem tudom hogyan kell újraéleszteni valakit. Nem tanultam meg soha, de szeretném megtanulni, mert sosem lehet tudni, hogy mikor jöhet jól. És ha egyszer kelleni fog, akkor egy élet megmentése függhet ettől az ismerettől.
Varga Norbert: – Nagyon kevés a személyes tapasztalatom, hiszen a környezetemben nem kellett senkinek sem elsősegélyt nyújtani. Ettől függetlenül azonban szükségét érzem annak, hogy az alapokat ismerjem, így az egyik, az idei évre kitűzött célom az, hogy elvégezzek egy 30 órás tanfolyamot. Talán ez a korral is jár. Ahogy az ember idősebb lesz, felerősödik benne a felelősségérzet saját maga és embertársai iránt. Sok mindennel foglalkozok naponta, tevékenységeim között sok, már elsajátított tudást nem használok, mivel nincs rá szükségem, így elfelejtem ezeket. Ilyen többek között az elsősegélynyújtás is. Bár eddig még sosem volt igazán szükség effajta, gyors beavatkozásra, szégyellem, hogy valószínűleg ezen a területen nem tudnék helytállni. Többször volt lehetőségem tanulni az elsősegélynyújtás alapjairól, viszont mindig túl nagy falatnak éreztem. Bármire szükségem volt, mindig volt kihez fordulnom, ezért a motiváció is hiányzik.
Nyitókép: novisad.rs