2024. november 23., szombat

Használhatatlan a városháza

A kedd esti tüntetés során a tiltakozók egy csoportja megrongálta a város talán legfontosabb épületét, a városházát. A polgármester, Milan Đurić megrökönyödve nyilatkozott a történtekről, kijelentve, hogy az épület 130 éves történetében még soha nem szenvedett el akkora kárt, mint amekkorát kedden okoztak benne.

A tüntetés és a zavargások során a városháza földszinti, bejárati része használhatatlanná vált, az ablakokat betörték, a helyiség padlózatát berepülő kövek, téglák, valamint petárdák és pirotechnikai eszközök nyomai borították. Az első emeleten, ahol a díszterem van, szintén jelentős a kár. Đurić tehát emlékeztetett arra, hogy ilyen mértékű rongálás még soha nem történt meg a városháza történetében, és hogy a földszinti részben a kár különösen nagy, a kamerák is tönkrementek, és a belteret szinte teljesen tönkretették. A polgármester a rendőrség és az ügyészség segítségét kérte abban, hogy minél előbb hozzanak intézkedéseket az elkövetőkkel, azaz azokkal szemben, akik részt vettek a városi vagyon tönkretételében!

– Azt követően, hogy megemlékeztünk azokról, akik a vasútállomáson történt tetőleomlás következtében életüket vesztették, most eljutottunk oda, hogy elpusztítják a város legfontosabb épületét. Ez példa nélküli Újvidéken és Szerbiában is – fogalmazott Đurić.

A polgármester kiemelte, hogy a kedd esti tüntetésen részt vevő emberek többsége elhagyta a helyszínt, amikor látták, hogy mi történik, és csak egy kisebb csoport maradt, és folytatta a rombolást. Az ő felelősségükre vonatkozóan a polgármester sürgette a megfelelő jogi eljárásokat.

 

Kedden este több tízezer polgár gyűlt össze a Felszabadulás sugárúton a vasútállomáson történt tragédia miatt felelősségre vonhatók megbüntetését követelve. A tömeg besétált a Szabadság térre, ahol már 20 óra körül betört az első üveg a városháza épületén. A rombolás mérete szerdán, napfényben világossá vált, az épület egyelőre használhatatlan (Fotó: Ótos András felvétele)

Kedden este több tízezer polgár gyűlt össze a Felszabadulás sugárúton a vasútállomáson történt tragédia miatt felelősségre vonhatók megbüntetését követelve. A tömeg besétált a Szabadság térre, ahol már 20 óra körül betört az első üveg a városháza épületén. A rombolás mérete szerdán, napfényben világossá vált, az épület egyelőre használhatatlan (Fotó: Ótos András felvétele)

A tüntetés következményei miatt a városháza iktatóhivatalát ideiglenesen bezárták. A bírósági szakértők és az illetékes hatóságok felmérik a károkat, a földszinten működő ügyfélfogadó szolgálatban dolgozók csak akkor térhetnek vissza a megszokott tevékenységeikhez, miután az épület állapota ismét lehetővé teszi a zavartalan ügyintézést. A polgárok egyelőre a következő helyszíneken intézhetik ügyeiket: a művelődési ügyosztály hivatala az Informatika épületben (Lázár cár sugárút 3.), a városfejlesztési és építkezési ügyosztály hivatala az Iskola utca 3. alatt, az építési, telekrendezési és beruházási ügyosztály hivatala a Stevan Branovački utca 3. alatt, az ingatlanjogi ügyosztály hivatala pedig a Népfront utca 53. alatt várja ügyfeleit. A városháza ügyfélfogadó szolgálatának újraindulásáról a polgárokat tájékoztatni fogják.

A polgármester a sajtó kérdéseire válaszolva hangsúlyozta, hogy a kedd esti, erőszakos cselekményeknek semmi közük sem az ő, sem Miloš Vučević miniszterelnök lemondásának követeléséhez, hanem egyetlen célt szolgálnak, Aleksandar Vučić elnököt támadják.

– A rendbontók nem a tragédia áldozatai iránti részvétérzetükkel, hanem politikai céljaikkal érkeztek és romboltak – véli.

Elmondta, hogy elvárja azt, hogy az illetékesek rámutassanak a vasútállomás ügyében felelősségre vonhatókra, de azt is elvárja, hogy a rendőrség és az ügyészség kiderítse, kik voltak azok, akik a városházát tönkretették.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele