Az önkormányzat és a tartományi vezetőség szoros együttműködésének köszönhetően a székváros tegnaptól olyan útkereszteződéssel lett gazdagabb, amely egyedinek számít az országban. A limáni körforgalomról van szó, amely a február óta tartó átépítést követően a „turbó” előtagot kapta, és a forgalom most sokkal zökkenőmentesebben bonyolódik le benne, mint felújítása előtt – akár harmadik sebességben is átszáguldhatnak az autók. A Lázár cár sugárút és a Fruška gora utca kereszteződése az utóbbi évtizedekben különösen forgalmas, a dugók kialakulásának tekintetében fokozott veszélyt hordozó ponttá vált, mindenekelőtt azért, mert az elmúlt évtizedben a gyalogos- és kerékpárforgalom is hihetetlenül intenzív ebben a városrészben. Emiatt az autósoknak minduntalan lassítaniuk, fékezniük kellett, lelassítva az áthaladást. A gyalogos-átkelőhelyeket most kihelyezték a körforgalom övezetéből, az egyiket a Promenada pláza előtt alakították ki, a másik a Fruška gora utcában van, mélyen, szinte a Dr. Ilija Đuričić utca kijáratánál.
Itt, azaz a körforgalom Fruška gora utcában lévő, kerítésekkel behatárolt gyalogátkelőhelyénél továbbra sincs villanyrendőr, ellenben a Promenada központ előtti átkelőn szemaforok irányítják a gyalogosokat, az elválasztósávban szigetet alakítottak ki. Ezek a változtatások is hozzájárulnak majd ahhoz, hogy az átjutás az útkereszteződésen gépjárművel vagy városi autóbusszal gyorsabb legyen, mint korábban, a „turbó” előjelet megindokló, legnagyobb változás azonban a besorakozási technikát érinti. Az ilyenfajta, turbókörforgalmakba ugyanis az autósok úgy gurulnak be, hogy már előre tudják, hogy hol akarnak kijutni. A lényeg az, hogy a sávokat zöld szigetek határolják el egymástól, így bent, a körforgalomban nem kivitelezhető az utólagos sávváltás, ha a vezető netalán „meggondolná” magát. Az ilyenfajta vezető viselkedés városunkban nagy gondot jelent, a „turbósítással” ezt a jelenséget igyekeznek kiiktatni a járműforgalmi rendszerből.
A turbó útkereszteződések ötlete állítólag viszonylag új keletű, nagyjából két évtizede alkalmazzák őket a világban, és jól beváltak. Városunkban van már több nagy körforgalom is, ezek mindegyike valóban felgyorsítja az áthaladást – de csak az autósok számra. A gyalogosok az ilyen útkereszteződéseken általában nagyobb életveszélyben vannak, mint a hagyományos, szemaforos kereszteződéseken, ugyanis az autósok nagyobb sebességgel, legtöbbször irányjelző alkalmazása nélkül „vágódnak ki” a körforgalomból, a gyalogátkelőhelyet figyelmen kívül hagyva. A gyalogosnak kell a vezető viselkedéséből, tekintetének irányából stb. kibogoznia, hogy vajon merre, melyik sávban szándékozik továbbszáguldani?
Az építkezési munkálatok a Limánon tehát tegnap befejeződtetek, egyes gépek még a helyszínen vannak, de ezekkel már csak az útkereszteződés környékét rendezik majd. Zöldesítenek, különböző jelzéseket állítanak fel stb. A Tudományos-Technológiai Park épülete előtt felállítanak még néhány villanyoszlopot, de mindezek a munkálatok nem fognak további forgalomkorlátozásokat követelni. Az illetékesek emlékeztetnek arra, hogy a limáni körforgalom két és fél hónappal a szerződésben foglalt határidő előtt elkészült, a Put Invest vállalat munkásai építették. Az építkezést a sajtó éberen követte, gyakran beszámoltunk a fejleményekről. Egyértelmű, hogy a munkafolyamatban nem volt fennakadás, a munkások valóban gyorsan dolgoztak, szinte időjárástól függetlenül. Dolgukat úgy tették, hogy aközben az útkereszteződés bizonyos sávjaiban változatlan intenzitással közlekedtek a járművek.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele