2024. november 23., szombat

Vírusos fertőzések időszaka

A Tisza menti településeken, Magyarkanizsán, Zentán és Adán is csúcsszezon van a vírusfertőzések terén. Az intézménybe járó gyerekek körében nagyon gyorsan terjednek a betegségek, legtöbben orrfolyással, lázzal, köhögéssel, általános fáradékonysággal, izomfájdalom-panaszokkal keresik fel a rendelőket. Az orvosok elsősorban ágynyugalmat és bőséges folyadékfogyasztást, valamint vitaminpótlást javasolnak. Hangsúlyozzák, gyakran szellőztessünk, legjobb, ha minden két órában, és ezzel is sokat tehetünk az egészségünkért.

A vírusos felső légúti fertőzések mellett nagyon sok a bakteriális fertőzés is, mint a bárányhimlő. A kisbabáktól a középiskolásokig minden korosztály megfordul a rendelőkben, de ezek a téli megbetegedések leginkább a két és hat év közöttieket és a kisiskolásokat érintik.

Magyarkanizsán most az influenza dönti leginkább ágynak a kicsiket (Jenei Klementina fotója)

Magyarkanizsán most az influenza dönti leginkább ágynak a kicsiket (Jenei Klementina fotója)

Magyarkanizsán az egészségház gyermekosztálya igencsak hangos a kisgyermekek sírásától, akik lázas, torokfájásos panaszokkal kerülnek dr. Győri Ilona gondoskodó kezei közé. Az influenza a felnőttek körében is tombol, a védőoltások nagyon keresettek, sokan fel is vették, de a gyerekek tekintetében más a helyzet, hisz ők egymást fertőzik meg a bölcsődékben, óvodákban, ezért nagyon fontos, hogy jól kipihenjék a betegséget, ne adják azt át társaiknak. A doktornő szerint féléves kor alatt nem szükséges a védőoltás, ugyanis az anyatejnél jobb védelem nem létezik. Más, kötelező oltásokat kell felvenniük a gyógyíthatatlan betegségek kivédése miatt, így az influenza ellenit ráérnek később is. A 42 éve praktizáló doktornő elmondta, hogy praxisa alatt a védőoltásoknak köszönhetően nem találkozott sem torokgyíkkal, sem tetanusszal, hisz azok ellen védve vannak a gyerekeink. Most az influenza dönti leginkább ágynak a kicsiket, de a rettegett, nagyvárosokban elterjedt kanyaróval Magyarkanizsa községben eddig nem találkoztak, nem volt ilyen jellegű megbetegedés.

– Az eddigi enyhe időjárás miatt könnyebben terjedtek a vírusok. A téli szünidő alatt csökkent a beteg gyerekek száma, majd elindult a közösségi élet, és az rögtön megmutatkozik a betegségek megjelenésében – mondta a doktornő, akitől megtudtuk, hogy jelenleg is a szokásos téli betegségekkel küzdenek. – Javarészt vírusos megbetegedéssel érkeznek, felső légúti gyulladásokkal, cseppfertőzéssel terjedőkkel. Nagy probléma, hogy keveset szellőztetünk, erre nagyobb hangsúlyt kellene fektetnünk: minden két órában csupán egy ötperces kereszthuzattal rengeteget tehetünk az egészségünkért. Sokat tenne az is, ha lenne hó, a gyerekek jobb kedvvel tartózkodnának kint, és a légutak áttisztulnának – mondta a doktornő. – A tünetek az influenzánál az orrfolyás, láz, köhögés, általános fáradékonyság, izomfájdalom, ilyen tünetekkel hozzák a szülők a gyermekeiket hozzánk. Gyógyszere ennek nem nagyon van, de azért tákolgatjuk a szervezetet. Elsősorban ágynyugalmat szoktunk tanácsolni, bőséges folyadékfogyasztást, ami azt jelenti, hogy teát mézzel, citrusokkal, almakompótot, és a leves is nagyon fontos, mert sót is veszítünk. A nem szénsavas ásványvizekkel is sokat tehetünk, étkezzünk helyesen, együnk sok savanyú káposztát. Nagyon jót tesz a bélműködésnek is. A gyümölcsöket se feledjük el! Az sem árt, ha kicsit segítünk ilyenkor a szervezetünknek C-, D-vitaminnal és cinkkel is – emlékeztetett dr. Győri Ilona.

– A védőoltások tekintetében elmondanám, hogy kétéves kortól szoktuk ajánlani azoknak a gyerekeknek, akiknek valamilyen krónikus betegségük van: ide tartoznak a szívhibával születettek, a szívműtöttek, a krónikus vesebetegek, az asztmások. Magyarkanizsán a gyermekek között nem jellemző a védőoltás felvétele, kivételt képeznek az imént említett krónikus betegek, akiket minden évben beoltatnak a szülők. Az iskolások, főleg a kollégisták, a középiskolások jönnek, hogy ne maradjanak ki az iskolából. A felnőttek körében viszont nagyon népszerű az influenza elleni védőoltás – magyarázta a doktornő. – Vannak még bakteriális torokgyulladásos kis betegeink is, ez az idén jobban elharapózott. Ezt viszont nagyon jól lehet gyógyítani – tudtuk meg a doktornőtől, aki arról is tájékoztatást adott, hogy a most nagyobb városokban megjelent kanyaró a magyarkanizsai községtől távol maradt.

A zentai gyermekrendelőben látják el a csókai kis betegeket is (Gergely Árpád fotója)

A zentai gyermekrendelőben látják el a csókai kis betegeket is (Gergely Árpád fotója)

Zenta községben az óvodások és az iskolások körében is sok a beteg gyerek, míg az osztályokban egyre csökkennek a létszámok, a gyermekrendelőben nagy a forgalom. Zentán délelőtt és délután is fogadják a pácienseket, sűrű időbeosztással erőn felül igyekeznek az ott dolgozók ellátni a betegeiket. Csóka községben jelenleg nincs gyermekorvos, így a bánáti településekről is Zentára hozzák a szülők a gyermekeiket. Dr. Szabó Török Ildikó, a gyermekrendelő gyermekorvosa elmondta, hogy ilyenkor minden évben ez a helyzet, és várhatóan március végére csökken a betegek száma.

– Jelenleg a rendelőnkben a leggyakoribb megbetegedések a vírusos felső légúti fertőzések. Ebben az esetben nagyon változatos tünetek tapasztalhatóak, a felső légúti tünetek, hasmenés, láz, izomfájdalom és egyebek is jelentkeznek. Természetesen emellett nagyon sok bakteriális fertőzés, bárányhimlő és minden egyéb is előfordul a gyermekek körében. Egészen a kisbabáktól a középiskolásokig mindenki megfordul a rendelőben, a leggyakoribb korosztály a két és hat év közöttiek, illetve a kisiskolások – mondta a zentai doktornő.

Ada községben is egész nap fogadják a betegeket, Adán, Moholon és bizonyos napokon Törökfaluban is tartózkodik gyermekgyógyász. Dr. Balda Margaréta adai gyermekorvos elmondta, hogy ami a gyermekeket érintő megbetegedéseket illeti, jelenleg nem szezon, hanem csúcsszezon van. Ennek ellenére a védőoltások beadásával sem álltak le, csak be kell tartani a megbetegedés és a védőoltás közötti időt, kivárva a teljes gyógyulási időszakokat.

– Többféle fertőzés is jelen van, a vírusos fertőzésektől kezdve a bakteriálisig minden. Leggyakoribb a mandulagyulladás, a vírusos és bakteriális torokgyulladás és az úgynevezett lepkehimlő, amely kiütéssel járó vírusos megbetegedés. Leginkább lázzal és apró rózsaszín kiütésekkel jelentkezik. Várhatóan majd március közepe felé kezd csökkenni a betegek száma, de ez persze sok mindentől függ. Régebben nagyon sok tüdőgyulladásunk volt ilyenkor, februárban, márciusban. Most, hála annak a védőoltásnak, amit már visszamenőleg hét-nyolc éve adunk a tüdőgyulladás ellen, azt tapasztaljuk, hogy lényegesen kevesebb az ilyen jellegű megbetegedés a gyermekek körében – tette hozzá az adai doktornő.

Minden rendelőben időpontfoglalás szükséges, hiszen egyébként kígyózó sorok várnának a várótermekben. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jenei Klementina felvétele