2024. november 22., péntek

Ismét kelendő a Burley dohány

A zentai Japan Tobacco International az idén több mint 300 dohánytermesztővel szerződött le

Az idei esztendőtől kezdve ismét felvásárolja a Burley fajtájú dohányt is a zentai dohánygyár. Željko Ananić, a japán tulajdonban lévő dohányfeldolgozó és cigarettagyártó cég nyersdohány-termesztését és -feldolgozását koordináló osztályvezetője elmondta: az a céljuk, hogy a régi és új termesztőikkel karöltve a lehető legjobb minőségű dohányhozamot érjék el. Ennek érdekében szakmai tanácsokkal látják el a dohánytermesztőket, valamint anyagi támogatást is biztosítanak a termesztéshez szükséges nyersanyag és eszközök megvásárlásához. A termelők három–hét éves időtartamra kamatmentes előleget is kérvényezhetnek a vállalattól szárítók és öntözőrendszerek kiépítésére.

A Burley dohányfajta újbóli felvásárlása kapcsán lapunk megkereste a Japan Tobacco International szerbiai illetékeseit, akiktől megtudtuk: miután kiderült, hogy újra kereslet mutatkozik az említett dohányfajta iránt, úgy döntöttek, hogy ismét leszerződnek a Burley-t termesztőkkel, akik között vannak kispiaciak, gunarasiak, zentagunarasiak és oromiak is.

– A termesztőkkel kiváló együttműködésre, valamint bőséges és jó minőségű hozamra számítunk. Reméljük, hogy ez csak a kezdete egy hosszú távú együttműködésnek, aminek egyértelmű célja a Burley dohány termesztésének kiterjesztése az észak-vajdasági és szerémségi területekre – tudtuk meg a japán cég illetékeseitől. Kiemelték, hogy az ipari növény felvásárlása előtt az átvételi árat is felülvizsgálják, és amennyiben szükségesnek mutatkozik, akkor magasabb áron vásárolják fel a termesztett dohányt. Ennek kapcsán emlékeztettek, hogy tavaly is hasonlóan cselekedtek, amikor a dohánytermesztőket érintő áremelkedések miatt folyamatosan emelték a dohány felvásárlási árát is. A JTI szerint a dohánytermesztők tavaly számos kihívással szembesültek. A nyári időszakban uralkodó kánikula és szárazság, kora ősszel pedig a huzamosabb csapadékos időszak a dohány minőségére és hozamára is rossz hatással volt, ennek ellenére a cég szakembereinek köszönhetően a maximumot kihozták a tavalyi dohánytermésből. A dohányipari cégtől megtudtuk, hogy csaknem 300 termesztővel körülbelül 1900 hektáros területre szerződtek, és hektáronként 1800 kilogrammos hozamot értek el, aminek köszönhetően összesen 3400 tonna dohányt vásároltak fel.

A JTI körülbelül 10 évvel ezelőtt felhagyott a Burley dohány hazai átvételével. A dohányfeldolgozó cég illetékesei ezzel kapcsolatban elmondták, hogy akkoriban csökkent a Burley iránti kereslet, ezért számukra nem volt kifizetődő a dohányfajta termesztése Szerbiában. Ezért nem kötöttek szerződéseket a dohánytermesztőkkel, akiket állításuk szerint azért megfelelően kárpótoltak.

A Burley dohány könnyebb, levegőn szárított, főként cigaretta gyártására használt dohányfajta. A legtöbb Burley-t az Amerikai Egyesült Államokban, Brazíliában, Malawiban és Argentínában termesztik, de korábban jelentős volt az európai termesztése is. Jellemzően nagy kézimunka-igénye van mind a termesztésnek, mind a betakarításnak. Emellett a Burley-t speciális pajtákban, levegőn, természetes módon szárítják, ennek köszönhetően a fermentálás költsége meglehetősen kedvező.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Bogarason egykor sokan termesztettek Burley fajtájú dohányt (Horváth Zsolt illusztráció)