2024. november 24., vasárnap

Nincsenek könnyű helyzetben a termelők

Zajlanak a tavaszi munkálatok a zentai határban

A tavasz közeledtével egyre gyakrabban láthatunk a zentai határban szorgos hangyaként tevékenykedő termelőket és talajművelő gépeket. Rendkívül fontos tavasszal egy frissítő talajgondozás a jó minőségű termés érdekében. Idén tavasszal ugyanott folytatódik a munka, ahol tavaly ősszel abbamaradt, azaz a csapadékhiánnyal való küzdelemmel. A telünk ismét száraz volt, hótakaró hiányában a talaj nem tudta pótolni a tavalyi év csapadékhiányát. Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke szerint a szélsőséges tavaszi időjárás megnehezíti a gazdák dolgát a határban és a gyümölcsösben is, emellett a csökkenő terményárak szintén nehézségeket okoznak a gazdálkodásban.

– Vártuk volna már a jó időt, hogy meginduljon a vegetáció, ezzel ellentétben fagyokkal kellett számolnunk, ami mindenképp a gyümölcsészek kárára ment. Ez a gyümölcstermelőket állítja nagy kihívások elé, hiszen nem elég a nagy szárazság és az extrém magas hőmérséklet, most még a fagyok is tizedelik a termést. Ami az ipari növényeket illeti, a gabonák túlfejlődtek a tél folyamán, mivel nem voltak nagy hidegek. Az őszi árpák nagyon lebetegedtek a gombás fertőzések következtében, és a hirtelen bekövetkező hideg idő sem kedvezett nekik. Hiszen a gomba elleni kezelést is csak akkor lehet elvégezni, ha a hőmérséklet legalább 6–7 Celsius-fok között van, mert a hatóanyag ebben az esetben leginkább hatékony. Ez is külön fejtörést okozott a termelőknek, hogy permetezzenek vagy ne permetezzenek, hiszen a gombaölő szerek ára is az egekbe szökött. Sokan vártak ezzel, talán most az járt jól, aki várt, és nem volt olyan beteg a búzája, mert náluk a napokban a gyomirtás, a gombafertőzések kezelése lesz a fő feladat. A repcéket ugyanúgy idén már kétszer permetezni kellett, és ha megindul a felmelegedés, ezt várhatóan meg kell majd ismételni. Viszont azt fontos hozzátenni, hogy történelmi mélyponton van a repce ára. Amit a múlt év folyamán eladtunk 76–80 dináros áron, azt idén már 46 dináros áron sem tudják értékesíteni a gazdák. Ugyanígy lement a kukorica, a búza és a tej ára is. Ezért a tejtermelők is elég nagy gondokkal küzdenek. Ennek tetejében egyidejűleg az e-Agrar platformra is meg kellett csinálniuk a regisztrációkat, és most, amikor a földekre kellene már menniük, sajnos az irodák előtt állnak sorban ügyintézni – mondta a jelenlegi helyzetről Kobrehel Ervin, a Zentai Gazdakör elnöke.

Az időjárástól függően hamarosan kezdetét veszi a napraforgó és a kukorica vetése, bíznak a termelők a szeszélyes időjárás ellenére abban, hogy nagy fagyokra már nem kell számítaniuk idén tavasszal. Az e-Agrar bevezetése sokak számára nehézséget jelentett, a rendszer használata és működése sok időt és energiát vesz igénybe, főként azoknál a termelőknél, akik nem találják olyan könnyedén fel magukat az okostelefonok világában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele