2024. november 24., vasárnap

Óvjuk építészeti örökségünket!

A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara Művészettörténet Tanszékének hagyományos művésztelepe Zentán

Javában zajlik Zentán a XI. Művészet és műemlékvédelem elnevezésű művésztelep, melynek központi helyszíne a Népkertben található Pionírotthon. Ez a komplex, tíznapos rendezvény 2011-ben indult kísérleti programként. A képzőművészetet az örökség- és a műemlékvédelemmel ötvöző, izgalmas, az értékvédelmet nem szokványos elemekkel népszerűsítő program. Az esemény ötletgazdája és koordinátora dr. Raffay Endre művészettörténész, házigazdája pedig a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet. A 2023-as művésztelep mestertanárai Soltis Miklós és Lázár Tibor festőművészek. A telep munkáját segíti Milinszki Árpád festőművész. A program középpontjában az építészeti örökség áll, elsősorban azok az értékes épületek, amelyek nem minősülnek műemléknek, vagy műemléki védettséget élveznek, ám nem kerültek még be semmilyen állagmegóvási programba. Célja a művészet eszközeivel ráirányítani a figyelmet építészeti örökségünkre.

Az idei művésztelep résztvevői a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának vajdasági és magyarországi hallgatói.

Dr. Raffay Endre elmondta, hogy a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának 13 éve van művésztelepe Zentán.

– Egész egyszerű célkitűzés lebegett a szemünk előtt annak idején, amikor elindítottuk ezt a mozgalmat, mégpedig az, hogy a műemlékek helyzetére, sorsára, állapotára és a műemlékvédelmi problémákra felhívjuk a figyelmet a képzőművészet eszközeivel. A pécsi hallgatók mellé a kezdetek óta csatlakoznak vajdasági tanulók is. A tíznapos tábort eddig minden évben kiállítás zárta. Az idei kiállításra július 27-én, csütörtökön kerül sor a városházán. A korábbi években műemlékeket avattunk, amelyekre műemléktáblákat helyeztünk el. Az idei kiemelt performance-unk három helyszínből áll. Az első helyszín a népi technika épülete, a második a birkózóklub által használt palota előudvara, a harmadik helyszín pedig várhatóan a népkerti Kioszk lesz. A birkózóklub épülete van a legrosszabb állapotban, erre szeretnénk a közvélemény, a műemlékvédők és a zentaiak figyelmét felhívni. A népi technika épülete sokkal jobb állapotban van, de mint műemlékkel nem nagyon foglalkoznak. Úgy gondolom, ezért is fontos megmutatni ezeket a helyszíneket az embereknek, és egy-egy művészeti alkotással vagy akcióval felkelteni a figyelmet iránta – fogalmazott a művészettörténész.

Alkotói folyamat a Pionírotthonban (Gergely Árpád)

Alkotói folyamat a Pionírotthonban (Gergely Árpád)

Lázár Tibor festőművész elmondta, hogy hozzá nagyon közel áll a művésztelep tábora több okból kifolyólag is.

– A családommal mi is egy műemlék jellegű épületben élünk, amely mindig felújításra szorul. Amikor a házat újítottuk, figyeltünk arra, hogy minden eredeti elem megmaradjon. A saját művészetemben is foglalkozom a hasonló épületekkel. Úgy tekintek rájuk, akár egy adott kornak a lenyomatára vagy technológiájára. A műemlék jellegű épületekkel úgy foglalkozom, hogy állandóan újraértelmezem ezeket az épületeket, valamint foglalkozom azokkal a tárgyakkal is, amelyek egykoron megtalálhatóak voltak benne. Többek között a falvédőkkel, az étkészletekkel, a szőnyegekkel és a porcelánfigurákkal. Hozzá kell tenni, hogy a táborban részt vesznek olyan hallgatók, akik itt voltak középiskolások Zentán. Néhány év után visszatértek, és örömmel látom azt a kiugró fejlődést, amelyet már nem a mi szárnyaink alatt szereztek – mondta Lázár Tibor.

Soltis Miklós mestertanár úgy fogalmazott, hogy a tábor témája az asztal. Hozzátette, hogy eddig az épületek külső, kívülről látható részei adták a kerettémákat, most viszont elértek a belsejébe, egészen az asztalig.

– Nagyon sok szempontból érdekes motívum az asztal. Bátorítottuk a résztvevőket, hogy szabad asszociációs gondolatfolyamatok mentén közelítsék meg a témát, ne feltétlenül mint formai jelenséget. Kíváncsian várjuk, hogy milyen eredmények lesznek – mondta a tanár.

Nagypál Alekszandra, a PTE tanulója is részt vesz a táborban, és elmondta, hogy most először jár a zentai művésztelepen.

– Nagyon jól érzem magam, jó a társaság, és a tanárok rengeteget segítenek. Sokkal több kreativitáshoz jutok itt, mint a zárt falak között. A szülővárosomban egykor található gyógyszertárból merítettem az ihletet a munkámhoz. Az épületben 19. századi bútorok voltak, és abból a bútorzatból fogok egy elemet kiemelni és kartonból elkészíteni – fogalmazott tanuló.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A terepjárás is fontos része a művésztelepnek (VMMI)