Zentán továbbra sem született olyan megoldás a távfűtéssel kapcsolatos problémákra, amellyel minden fél elégedett lenne – derült ki azon a néhány nappal ezelőtt megtartott lakossági fórumon, amelyet az önkormányzat szervezésében tartottak meg a városházán, ahol az órákon át tartó, indulatoktól sem mentes vitát követően sem közeledtek jelentős mértékben az álláspontok.
A lakossági fórumon megjelent polgárok elsősorban a fűtés díjának emelkedését nehezményezték, hangsúlyozva, nem az a probléma, hogy nem akarják kifizetni a távfűtés szolgáltatásának díját, hanem az, hogy nincs miből kifizetniük. Mint mondták, a helyzetüket tovább nehezíti, hogy már arra sincs lehetőségük, hogy tizenkét hónapon át törleszthessék a fűtési díjat. A felszólalók közül többen is kérték az önkormányzat, valamint az energiát előállító TE-TO Cukorgyár Rt. és az elosztást végző Elgas közvállalat illetékeseitől, hogy állítsák vissza a fűtés díját, valamint újra tegyék lehetővé a tizenkét hónapon át történő törlesztést. Az illetékesek azonban kifejtették, a jelen körülmények között elképzelhetetlennek tartják a díjcsökkentést.
– A mi árunk termelői ár, profitot nem tartalmaz, tehát nem tudjuk csökkenteni. A polgároknak meg kell érteniük azt is, hogy a tizenkét havi kifizetés nem lehetséges. Se szenet, se fát, se gázt nem tudnak tizenkét hónapra vásárolni, tehát mindez a központi fűtés esetében sem indokolt – magyarázta Deák Teodóra, a cukorgyár igazgatója, hozzátéve, úgy véli, a távfűtés szolgáltatásának díja – ahogyan fogalmazott – korántsem tekinthető annyira méltánytalannak, hogy ilyen nagy elégedetlenséget váltson ki a polgárok körében. A távfűtést igénybe vevők ugyanis nincsenek rosszabb helyzetben a város többi polgáránál, akiknek szintén ki kell vagy ki kellett fizetniük a tűzrevalót.
A lakosság szerint a fűtés díjával és a törlesztéssel kapcsolatos problémák mellett komoly gondot okoz az is, hogy azoknak, akik le szeretnének kapcsolódni a rendszerről, a szolgáltatás díjának húsz százalékát továbbra is fizetniük kell.
– Ezt az indokolja, hogy a kikapcsolt lakásokban 13-14 fok van, ugyanis a fűtött lakásokból átjut a hő a fűtetlenekbe, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a szomszédok fűtik azt a lakást, amely le van kapcsolva a rendszerről. Amennyiben a kikapcsolt lakás lakójával nem fizettetik ki a fűtés díjának húsz százalékát, abban az esetben a szomszédok fizetik a fűtését, ami borzasztóan nagy elégedetlenséget vált ki körükben – magyarázta Deák Teodóra, hozzátéve, a társas lakásokban élőknek ilyen szempontból szolidaritást kell vállalniuk egymással.
Az önkormányzat illetékesei a kompromisszumkészség, valamint az energiatakarékosság fontosságára hívták föl a figyelmet.
– Dolgozunk azon, hogy a fűtés díját két részben szabjuk meg, amelyek közül az egyik a karbantartásra vonatkozó ún. fix rész, a másik pedig az energiára vonatkozó variábilis rész lenne. Amennyiben ez megvalósulna, akkor ezt a fix részt szeretnénk majd tizenkét részre szétosztani, aminek köszönhetően részben sikerülne csökkenteni az egy hónapra eső költségeket is – hangsúlyozta Ceglédi Rudolf polgármester, aki szerint a jövőben mind nagyobb szerepet kellene kapnia az energiatakarékosságra való törekvésnek, ennek folytán ugyanis jelentősen csökkenhetnének a polgárok fűtési költségei is.
A lakossági fórumon jelen lévő polgárok és az illetékesek azonban egyvalamiben egyetértettek, nevezetesen abban, hogy a távfűtéssel kapcsolatos problémákra hosszú távú megoldást csakis a távfűtési rendszer korszerűsítése adhat.