A tornyosi Tömörkény István Általános Iskola az Oktatásért Közalapítvány pályázatán nyert pénzt tehetségműhelyek működtetésére. A foglalkozásokat vezető pedagógusok Magyarországon továbbképzésen jártak. A programban harminc diák vesz részt. A műhelymunkák januárban tehetségnappal zárulnak.
Az Oktatásért Közalapítvány májusban pályázatot írt ki a határon túli magyar nyelvű tehetségműhelyek működtetésére, és új tehetségműhelyek kialakítására. Erre a kiírásra nyújtotta be pályázatát a tornyosi Tömörkény István Általános Iskola is, és így nyert összesen hárommillió forintot három tehetségműhely létrehozására. Az iskola partnerszervezete a magyarországi Önkonet Regionális Felnőttképzési Iroda, mely a pályázat megírásában és a pedagógusok továbbképzésében segítette a tornyosi iskolát. A műhelymunka a héten kezdődik. A történelmi és a természettudományi műhely szerda délutánonként, a drámapedagógiai pedig péntek délutánonként lesz.
– A projektumban harminc gyerek vesz részt – kezdte Perpauer Attila, az iskola pedagógiai vezetője – , tízen a drámapedagógiai-, tizenketten a történelmi-, és nyolcan a természettudományi műhelyben tevékenykednek. A foglalkozásokat délutánonként tartjuk. A diákokat szociális helyzetük, tanulmányi eredményük és a tanárok megfigyelései alapján válogattuk ki. Nem a színkitűnő tanulókat hívtuk meg, hanem azokat, akik érdeklődnek valamelyik műhely témája iránt. A projektum kezdete előtt a kiválasztott gyermekek szüleivel is találkoztunk, és elmagyaráztuk nekik miről szólnak a műhelyek, miért lehetnek fontosak a diákok életében és arra kértük őket, támogassák gyermekeiket ebben a tevékenységben – mondta Perpauer.
A drámapedagógiai csoportot Nothof Török Emese vezeti, aki elmondta, hogy a foglakozásokon a beszédkészség-, a mozgáskultúra, a vitatkozókészség fejlesztésére és a csapatépítésre fektetik a hangsúlyt, és, hogy a gyerekek a mese kiválasztásától a bemutatásig mindent maguk csinálnak.
A történelmi műhelyt Baráti Csanyiga Mónika irányítja. A foglalkozások a lovagkorba kalauzolják a diákokat. A résztvevők a projektum végére lovagvárat építenek.
A természettudományi műhely vezetője Csizmadia Horváth Tímea. A csoportvezető elmondta, hogy a témájuk az energia, és minden energiával kapcsolatos dolgot megtárgyalnak, még egy olyan háztartásba is ellátogatnak, ahol minden alternatív energiával működik.
A tehetséggondozásnál a pszichológus jelenléte nélkülözhetetlen, ezért a projektumban Döme Ágnes pszichológusnak is bőven akad majd tennivalója.
Az Önkonet partnerszervezetről Kun Cecília, az iroda szakmai igazgatója és Lesku Katalin, az iroda kecskeméti tagja elmondták, hogy az iroda elsősorban felnőtt oktatással, pedagógiai továbbképzéssel és tehetséggondozással foglalkozik, sőt könyvkiadót is működtet. A tornyosi projektum műhelyvezetőinek képzését is ők vállalták, így a pedagógusok júliusban Kecskeméten bővíthették ismereteiket. A képzés résztvevői megismerkedtek a tehetséggondozás főbb elméleti és gyakorlati kérdéseivel, és betekintettek a kecskeméti tehetségműhelyek munkájába. Az újonnan szerzett ismereteket a 60 órás foglalkozásokon hasznosítják.
A műhelymunkák januárban tehetségnappal zárulnak, melyen a résztvevők beszámolnak az eredményekről. A tehetségnapokon magyarországi előadók is jelen lesznek és a tehetséggondozás aktuális kérdéseiről tartanak előadásokat.