2024. december 19., csütörtök

A redukciós égetés különlegességei

Rakukerámia-alkotótelep volt Zentán
Mezei Erzsébet, az alkotótelep vezetője és a rögtönzött kiállítás (Fotó: Gergely József)

Zentán, az Alkotóház udvarában szerdától vasárnapig nemzetközi rakukerámia-alkotótelepet tartottak. A többnapos műhely a helybeli Képzőművészeti Alkotóműhely, valamint egy-egy horvátországi és bosznia-hercegovinai civil szervezet együttműködésének gyümölcse volt. Az alkotótelepre összesen 13 művészt hívtak meg Horvátországból, Bosznia-Hercegovinából, Magyarországról és Vajdaságból. A keramikusok úgy érkeztek Zentára, hogy már kiégetett formákat hoztak magukkal, így az alkotótelepen csak a mázazással és a rakuzással foglalkoztak. A raku kerámiáról tudni kell, hogy ez egy négyszáz éves, japán eredetű technika, mely a teaszertartáshoz kötődött, mivel elsősorban teáscsészéket készítettek ezzel a redukciós égetési technikával. Ma már a művészi kerámiához is alkalmazzák, sokkal szabadabb és kötetlenebb alkotói felfogásban is.

Az alkotótelep résztvevői

A raku kerámiához samottagyagot használnak A kiégetett munkákat fém-oxidokkal, mázakkal vonják be, és külön erre a célra készült rakukemencében hevítik. Az alkotásokat még izzó állapotban fűrészporba teszik. A fűrészpor a kihűlési folyamat során elvonja az oxigént, így különleges és meglepetésszerű színek és effektusok jönnek létre a kerámiákon.

Mivel a raku kerámia a környékünkön kevésbé ismert technika, az alkotótelepen készült munkákat szombat délután rögtönzött szabadtéri kiállításon mutatták be a közönségnek.

A vendégművészek mindegyike hagyott itt alkotást, így a Képzőművészeti Alkotóműhely szokásos évi karácsonyi kiállításán is megtekinthető lesz a raku kerámiák egy része.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás