Elkészült Zentán a kerékpárkölcsönző a Banat Bike IPA projekt részeként, amely Zenta és a romániai Ótelek között valósult meg. A program fő célja az idegenforgalmi régió iránti kereslet növelése, mégpedig tematikus kerékpáros útvonal csomag fejlesztésével, közös márkaépítéssel és marketing tevékenységekkel. A pályázatban turisztikai kerékpáros útvonalak-csomagokat dolgoztak ki, amelyek öko, etno, művelődési, gasztro és szabadidős tevékenységeket ölelnek fel. Ezek hozzájárulnak a régió idegenforgalmi látványosságainak közismertté tételéhez és azok kiaknázásához.
Szerda délelőtt hivatalosan is átadták a kerékpár tárolót, amelyen részt vett Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere, valamint Kosiczky András a projekt koordinátora. Az átadó után tartották meg a Banat Bike zárókonferenciáját a városháza dísztermében, ahol részletesen ismertették a programot.
Czegledi Rudolf elmondta, hogy a projekt össz értéke közel 300 ezer euró volt, amelynek 85%-át az Európai Unió finanszírozta.
– A fennmaradó 15%-ot tartományi pályázat révén megvalósítottuk meg, ezért nagyon kevés önerőre volt szükségünk a projekt kivitelezéséhez. A program szélesíti a turisztikai kínálatunkat, hiszen egy turistaútvonal kialakítására került sor Zenta és Ótelek között. Feltérképezték a látványosságokat, a szolgáltatási lehetőségeket, így az ide érkező vendégeknek ezt is fel tudjuk kínálni. A kerékpárkölcsönzőt azok a turisták tudják kihasználni, akik aktív pihenést terveznek és szeretnék bejárni a község látványosságait – mondta a polgármester.
Kosiczky András hozzátette, hogy a bérlést egyelőre Zenta Község Idegenforgali Szervezetében lehet intézni, de szeretnék bővíteni a lehetőségeket.
– Összesen 14 kerékpár áll rendelkezésre és azok a turisták, vagy polgárok, akik szeretnék igénybe venni ezt a szolgátatást, azok egy feltölthető mágneskártyát kapnak, amelyet a tároló melletti automatába helyeznek, majd beütik a kerékpár kódját ezáltal a zárszerkezet kinyílik és máris vihetik a bicajt. Az elején ingyenesen használhatják majd a polgárok, azzal, hogy szerződést kell kötniük az idegenfprgalmi szervezettel. Személyi igazolvánnyal igazolnia kell magát az illetőnek, mielőtt elviszi a kerékpárt. Szeretnénk még a helyi szállásadókkal is partneri kapcsolatot kiépíteni, amely során majd náluk is ki lehet bérelni a bicikliket. Anyagi szempontból a karbantartás a község feladata lesz, a munkát pedig majd egy Capriolo szervíz fogja elvégezni és hozzá kell tenni, hogy a kölcsönző október elején kezd el üzemelni. A Banat Bike projekt során az elmúlt 21 hónapban 8 közbeszerzést vezettünk le, amelybe beletartozik az alkalmazás kialakítása is. Elkészült az applikáció, amely 5 különböző útvonalat és a rajtuk található látványosságokat hivatott bemutatni Zenta és Ótelek között. A turisták saját maguknak is összeállíthatnak útvonaltervet az alkalmazáson belül. Például kiválasztja azt, hogy meg szeretné nézni a zentai templomokat, valamint az adahatári iskolát és a tornyosi Magda-lakot, akkor a térképen beállítja a GPS koordinátákat és az alkalmazás kiadja a legkézenfekvőbb útvonalat – fogalmazott Kosiczky András.
Rigó Flórián, a Jusoft Kft.operatív ügyvezetője elmondta, hogy az alkalmazás navigálja a felhasználókat az öt kialakított útvonalon, a turisztikai látványosságokról pedig részletes leírásokat tartalmaz.
– A szállásoknál kontakt információkat biztosít a felhasználónak és minden szükséges tudnivalóval ellát bennünket. Az alkalmazás 3–4 hónapig készült az előre megadott adatok alapján és jelenleg a végleges fázisban van. Jövő héttől bárki számára elérhető lesz a Play illetve Appstore-ból mint bármely más alkalmazás – mondta Rigó Flórián.
Kozma István, a Magyarul Magyaroknak Egyesület elnöke is ellátogatott a zárókonferenciára, mint a projekt romániai partnere.
– Számunkra fontos ez az együttműködés, hiszen a turizmust fejleszteni kell és anyagilag sokat hozzátehet a költségvetésünkhöz – fogalmazott.