2024. november 26., kedd

Ünnepek tájékán fogy a legtöbb méz

Az adai Ábrahám család mellékfoglalkozásként űzi a méhészetet

A méz nemcsak egyszerű édesítőszer, hanem természetes eredetű és gyógyhatású szer és étel, amelyből vidékünkön a méhészek szerint közvetlenül karácsony előtt és után fogy a legtöbb. Bár hazánkban a méhészetből megélni nem lehet, mégis sokan szeretnének ezzel az ágazattal foglalkozni.

Ábrahám Magdolna (Csincsik Zsolt felvétele)

Az Ábrahám házaspár (Magdolna és József) már több éve foglalkozik méhészettel. A közelmúltban Adán megtartott egynapos méhészeti vásáron Ábrahám Magdolna mutatta be és árusította a családi méhészet termékeit: mézet, virágport és propoliszt.

– A férjem, József a méhész, akik1998-ban kezdte el a méhészkedést. 2005-ben házasodtunk össze és azóta élünk Adán. A méhészetben jelenleg 50 méhcsalád van, de a férjem szeretné bővíteni az állományt, mert szeretne ezzel foglalkozni. A méhészkedésben én is részt veszek, a pergetésnél szoktam segíteni – mesélte Ábrahám Magdolna.

Hogyan termet az idén a méz?

– Az akácméz az idén jól, jobb volt, mint az elmúlt időben, viszont a virágmézből kevesebb lett. Közepes lett a termés, bár úgy nézett ki, miután az akác jól megindult, hogy jó méztermés lesz az idén. Végül virágmézből kevesebb lett, így átlagos lett a mézhozam

Hol értékesítik a mézet?

– Piacozunk vele, de nagyban is értékesítjük. Lehet keresni és találni nagykereskedőt, aki felvásárolja nagyban is. Különböző árat ígérnek érte, csak az a baj, hogy nem fizetnek rögtön. A nagykereskedőnek először mézmintát kell küldeni, amit analizálnak, és ha megfelel a méz minősége, akkor megveszik. Az átadott mézet 60 vagy 90 napra fizetik ki.

• Hova kerül a megtermelt méz?

– Utoljára belgrádi nagykereskedő vásárolta fel a mézet. Azt mondta, hogy külföldre kerül, azért volt szükség az analízisre is. Állítása szerint a hazai piacon nehezen lehet eladni mézet, kicsi iránta a kereslet, de azért hazai kiskereskedőknek is szállít mézet.

A piacokon mekkora a kereslet?

– Az emberek év közben ritkán vásárolnak mézet, inkább karácsony előtt. Tavasszal és nyáron viszont lecsökken iránta a kereslet. A karácsonyi ünnepek előtt többet vesznek, nemcsak egy kilót. Ilyenkor mondják is, hogy ezzel most egy jó darabig kitartanak. A karácsonyi ünnepek előtt átlagosan 20-30 kiló mézet adunk el, ha ettől egy kicsit több fogy, akkor annak már örülünk.

A méhészetből meg lehet élni?

– Tudatosan választottuk a méhészkedést, de mellette melegágyi konyhakertészettel is foglalkozunk, mert csak a méhészetből nem lehet megélni. A férjem szereti a méheket, számára ez nem kényszerfoglalkozás, ezért is szeretné bővíteni az állományt. Azonban néha bosszankodik amiatt, hogy az állam nem nyújt segítséget. A méhészszövetség már kérte az államtól, hogy szükségük lenne a termelőknek bizonyos támogatásra. Szó volt róla, hogy esetleg a méhészek kaptáronként kapnak bizonyos támogatást az államtól, de ebből nem lett semmit. Bár ebből a pénzből a méhészek kifizethették volna az üzemanyag költségeket a méhlegelőkig, vagy más kisebb költségeket. Mindenesetre a férjem szeretné bővíteni az állományt, mert bízik abban, hogy az ágazatnak van jövője. Illetve napjainkban, amikor nehéz állást találni, a méhészet bizonyos mellékjövedelmet jelenthet a család számára – mondta Ábrahám Magdolna.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás